Čo je to Java, jej výhody a nevýhody, a prečo sa ju oplatí naučiť

Výhod programovacieho jazyka Java je hneď niekoľko, no tak ako pri každom inom programovacom jazyku, i tu sa nájdu určité negatíva. Pokiaľ teda uvažuješ nad tým, ktorý programovací jazyk sa ti najviac vyplatí v IT zamestnaní, predstavíme ti tie najhlavnejšie dôvody, prečo by si sa mal naučiť programovať v Jave a priblížime ti výhody a nevýhody Javy.

S programovacím jazykom Java si sa už zaručene stretol bez ohľadu na to, či máš s programovaním niekoľkoročné skúsenosti ako Java programátor senior alebo v IT sektore iba začínaš.

Čo je to Java

Java predstavuje viacúčelový, objektovo orientovaný programovací jazyk, ktorý založila v roku 1991 spoločnosť Oracle. Je rýchly, bezpečný a spoľahlivý a spolu s jazykmi Python, C, C++ a C# patrí dlhodobo medzi najpoužívanejšie programovacie jazyky, čo vzhľadom na benefity Java programovania nie je žiadnym prekvapením.

Java jazyk je bezplatný programovací jazyk, ktorý si môžeš stiahnuť a používať zadarmo, pričom návod na to, ako začať programovať v Jave nájdeš dnes takmer všade. Okrem toho však z jeho používania vyplývajú aj ďalšie zaujímavé výhody, pre ktoré sa ti naučiť Javu zaručene vyplatí naučiť.

Aké sú výhody programovania v Jave?

1. Java je univerzálny a funkčný programovací jazyk

Javu možno definovať ako univerzálny programovací jazyk. To znamená, že ju je možné použiť na programovanie skoro v každej oblasti. Najčastejšie sa využíva na vývoj softvéru, Big Data, serverových back-endov, mobilných, desktopových alebo webových Java aplikácií, no skvelo poslúži napríklad aj v oblasti vývoja umelej inteligencie či strojového učenia.

Vedel si, že...

… programovací jazyk Java ocenia predovšetkým používatelia operačného systému Android. Drvivá väčšina androidových mobilných aplikácií totiž funguje práve na Jave, takže sa ti jej ovládanie určite vyplatí, pokiaľ sa chceš tomuto sektoru v budúcnosti venovať.

Zároveň ide o interpretovaný jazyk, ktorý sa ľahko prenáša medzi jednotlivými platformami. Zdrojový kód napísaný v Jave tak možno spustiť všade bez ohľadu na danú platformu či operačný systém.

2. Programovací jazyk Java je vhodný pre začiatočníkov

Programovanie v Java je nielen zaujímavé, ale aj pomerne jednoduché. Programovací jazyk Java je zrozumiteľný, ľahko čitateľný a jeho syntax vychádza z obľúbených jazykov C a C++. Pred spustením dokonca vykoná analýzu s cieľom overiť, či sa v zdrojovom kóde nenachádzajú chyby, problémy alebo nedostatky, ktoré by mohli znemožniť funkčnosť či ohroziť bezpečnosť aplikácie.

Ak si teda Java programátor junior a s programovaním iba začínaš, určite ti odporúčame výber práve tohto programovacieho jazyka. Java programovanie pre začiatočníkov zvládne skutočne každý aj bez predchádzajúcich skúseností s programovaním.

3. Správa pamäte pri tvorbe aplikácií nie je potrebná

Skvelou správou je, že Java spravuje svoju pamäť automaticky bez nutnosti manuálneho spúšťania či cudzieho zásahu. Ty sa tak môžeš nerušene venovať programovaniu a nezaťažovať sa potenciálnymi problémami súvisiacimi so správou pamäte.

Java programátorka s čiernymi vlasmi pozerá do kódu na monitore
Programovací jazyk Java patrí medzi najobľúbenejšie programovacie jazyky.

4. Veľkou výhodou je aj obrovská komunita Java programátorov

Okrem bohatej odbornej literatúry a online návodov ti pri programovaní v Java môžu pomôcť aj komunity pre developerov. Na svete existuje vyše 9 miliónov programátorov, ktorí sa s rovnakým, prípadne podobným problémom ako ty už stretli alebo si s ním nevedia poradiť. A keďže Java predstavuje open-source programovací jazyk, tak nájsť pomoc je skutočné jednoduché.

Odporúčame ti...

Komunity pre vývojárov bývajú rozsiahle, priateľské a mimoriadne nápomocné. Pridaním sa do takejto globálnej komunity si môžeš rozšíriť svoje vedomosti a nájsť nových priateľov vývojárov, ako aj nadviazať kontakty pre prípadné spolupráce na budúcich IT projektoch.

5. Vysoký dopyt a nadštandardný plat Java programátora

V súčasnej dobe automatizácie, digitálnej transformácie a neustálych inovácií rastie aj dopyt po kvalitných softvérových inžinieroch. S rastúcim dopytom sa ale zároveň zvyšuje aj ich platové ohodnotenie, čo je vzhľadom na plat programátora mimoriadne atraktívnou motiváciou.

IT sektor patrí medzi najlepšie zarábajúce odvetvia a výnimkou nie je ani zamestnanie Java developera, o čom svedčí i samotná výška platu Java programátora. Pri výbere programovacieho jazyka tak môže pokojne zavážiť aj platové ohodnotenie na danej pracovnej pozícii.

Nevýhody Java programovacieho jazyka

Ako sme už vyššie spomenuli, programovací jazyk Java možno spustiť na rôznych platformách i operačných systémoch. Táto skutočnosť však negatívne vplýva na jeho rýchlosť. Java je v dôsledku toho pomalšia ako jazyky cielené na konkrétnu platformu.

Na rýchlosť jazyka má negatívny dopad tiež automatická správa pamäte. Hoci programátorovi uľahčuje prácu, výrazne znižuje rýchlosť Javy v porovnaní s programovacími jazykmi, pri ktorých má správu pamäte na starosti programátor. Pre programovanie hier alebo operácií náročných na výpočet preto programovací jazyk Java nie je úplne ideálnou voľbou.

Okrem toho je náročný aj na RAM pamäť a neodporúča sa ani v prípade tvorby komplikovaného používateľského rozhrania, aby sa predišlo zbytočným problémom a nezhodám, ku ktorým prichádza pri používaní Javy. Veľkú nevýhodu programovania v Jave predstavuje i absencia zálohovania. Programovací jazyk Java sa na zálohovanie neorientuje, v dôsledku čoho hrozí strata dôležitých dát.

Hoci patrí medzi programovacie jazyky vhodné pre začiatočníkov, syntax Javy je zložitejšia ako napríklad v jazyku Python, a tým aj náročnejšia na pochopenie a naučenie. Java kódy sa skladajú z dlhých viet a obsahujú množstvo detailov, čo môže byť pre nováčika náročné z hľadiska čitateľnosti zdrojového kódu. Taktiež je komplikované zorientovať sa v množstve knižníc a dostupných frameworkov pre Javu rovnako ako následne vyhodnotiť ich vhodnosť pre danú aplikáciu. Netreba ale zabúdať na to, že výhody Java programovania s prehľadom prevyšujú jeho nevýhody.

Ovládaj programovanie v Jave a staň sa jedným z nás

Programovací jazyk Java je univerzálny, funkčný a na pracovnom trhu mimoriadne žiadaný. Ak teda uvažuješ nad tým, že by si sa naučil programovať práve v Jave, jej ovládanie ti môže výrazne pomôcť pri uchádzaní sa o zamestnanie programátora. Java jazyk využívame aj my v msg life Slovakia, kde aktívne hľadáme šikovných developerov. Na juniorských pozíciách ti u nás dokonca úplne postačia základy programovania v Jave.

Za odmenu ti ponúkame nadštandardný plat, atraktívne firemné benefity, možnosť kariérneho rastu a skvelý kolektív kolegov ako aj lákavý nástupný bonus. Pokiaľ máš záujem pracovať v poprednej IT spoločnosti na zaujímavých projektoch a rozvíjať svoje programátorské schopnosti, prezri si naše otvorené pracovné ponuky pre programátorov a staň sa súčasťou nášho developerského tímu.

Daj nám o sebe vedieť