Java tutorial: Návod na inštaláciu Java a Eclipse IDE na Windows

Prinášame v poradí druhý diel seriálu s návodmi na inštaláciu Java IDE. V minulej časti sme sa venovali inštalácii Java a Apache Netbeans IDE na Windows. A v tretej časti inštalácii Java a IntelliJ IDEA. Dnes si ukážeme ako si nainštalovať Javu a Eclipse IDE na počítači s Windows, krok zo krokom.

Eclipse je open-source softvér, populárny medzi vývojármi Javy, pretože ide o vývojové prostredie založené na Jave, ktoré existuje už viac ako 20 rokov. Za ten čas si vybudovalo obrovskú používateľskú komunitu. Má k dispozícii bohatú škálu pluginov, ktoré ti pomôžu prispôsobiť si prostredie podľa potrieb tvojho projektu. Eclipse podporuje viacero jazykov ako Java, C, C++, HTML, PHP a mnoho ďalších. Okrem toho obsahuje Eclipse pokročilé nástroje ako napr. DOCKER na lepšie organizovanie tvojich projektových balíkov ako aj podporu pre GIT na sledovanie zmien v existujúcich súboroch.

Je však dôležité poznamenať, že voľba IDE (integrated development environment) je subjektívna a závisí od osobných preferencií a požiadaviek projektu. Niektorí vývojári môžu uprednostňovať NetBeans alebo IntelliJ IDEA pred Eclipse z osobných preferencií. Vždy je dobré vyskúšať si rôzne IDE a zistiť, ktoré z nich ti vyhovuje najlepšie.

Predtým ako začneme je dôležite spomenúť, že Java sa vždy inštaluje pred Eclipse, pretože ten je na nej závislý a ušetríš si tak neskôr zbytočné problémy.

Inštalácia Javy:

Krok 1: Stiahni si najnovšiu verziu Javy z oficiálnej webovej stránky – Java download:

K dispozícii sú verzie pre Windows, LinuxmacOS. Vyber si verziu pre Windows.

Výber správnej verzie Java JDK
Výber správnej verzie Java JDK

 

Odporúčame ti...

Odporúčame vyberať vždy poslednú verziu Java JDK na experimentovanie s Javou, nakoľko tá obsahuje najviac funkcionality a zároveň opravených chýb. Firmy zase uprednostňujú verziu Java LTS.

Krok 2: Po dokončení sťahovania dvojklikni na stiahnutý súbor a spusti inštaláciu.

Krok 3: Klikni na tlačidlo Next a vyber si cestu kam sa nainštaluje Java (odporúčame nechať predvolenú cestu), ďalším kliknutím na Next spusti inštaláciu.

Proces inštalácie Java JDK
Proces inštalácie Java JDK

Krok 4: Po dokončení inštalácie si ešte môžeš zobraziť po stlačení tlačidla Next Steps dokumentáciu na webstránke Oracle.

Klikni na Close a ukonči proces inštalácie.

Krok 5: Over správnu inštaláciu Javy otvorením príkazového riadka (príkaz cmd) a zadaním príkazu java -version. Ak je Java nainštalovaná správne, mal by si vidieť zobrazené číslo verzie.

Inštalácia JDK je úspešná, ak zobrazí číslo nainštalovanej verzie
Inštalácia JDK je úspešná, ak zobrazí číslo nainštalovanej verzie

Inštalácia Eclipse IDE

Teraz keď máme nainštalovanú nami preferovanú verziu Javy, si nainštalujeme Eclipse IDE.

Krok 1: Stiahni si najnovšiu verziu Eclipse z oficiálnej webovej stránky – Java eclipse download.

Eclipse ponúka vždy na stiahnutie aktuálnu verziu
Eclipse ponúka vždy na stiahnutie aktuálnu verziu

Krok 2: Stiahnutie Eclipse IDE je jednoduché, pretože automaticky ponúkne poslednú verziu programu ako aj predvolenú lokalitu, z ktorej budeš sťahovať. Stlač na oboch obrazovkách Download.

Výber lokality odkiaľ sa softvér stiahne
Výber lokality odkiaľ sa softvér stiahne

Krok 3: Po dokončení sťahovania, dvakrát klikni na spustiteľný súbor Eclipse, aby si spustil inštalátor Eclipse.

Krok 4: Na výber dostaneš možnosť vybrať si konfiguráciu Eclipse pre tvoje potreby. Vyber si prvú možnosť, keďže chceme Eclipse používať hlavne pre vývoj Java aplikácií.

Eclipse ponúka na výber množstvo konfigurácií
Eclipse ponúka na výber množstvo konfigurácií

Krok 5A: Na nasledujúcej obrazovke sa dá vybrať inštalačný adresár. Ak však uvidíš červený obdĺžnik s chybou, znamená to, že tebou zvolený inštalačný adresár je určený iba na čítanie, preto je potrebné spustiť inštaláciu Eclipse ešte raz, tentokrát s právami administrátora. Prípadne si vyber iný adresár, kde máš právo zapisovať.

Na zapisovanie do zvoleného adresára treba administrátorské práva
Na zapisovanie do zvoleného adresára treba administrátorské práva

Krok 5B: Po spustení inštalácie Eclipse s administrátorskými právami predchádzajúca chybová hláška zmizla a tlačidlo Install je k dispozícií. Predtým ako ho stlačíš si môžeš všimnúť, že Eclipse automaticky detegoval, kam si si nainštaloval Java JDK. Klikni na Install.

Inštalácia Eclipse je používateľsky veľmi prijemná, sama si nájde správnu verziu Java JDK
Inštalácia Eclipse je používateľsky veľmi prijemná, sama si nájde správnu verziu Java JDK

Krok 6: Počas inštalácie ťa môže prekvapiť nové okno, kde sa ťa pýtajú, či dôveruješ nepodpísanému obsahu. To nastáva v prípade, ak verzia Eclipse ešte nepozná najnovšie verzie identifikátorov z balíčkov JDK. Zaškrtni možnosť Select All a stlač tlačidlo Trust Selected.

Pri inštalácii možno naraziť aj na nepodpísaný obsah balíčka
Pri inštalácii možno naraziť aj na nepodpísaný obsah balíčka

Krok 7: Inštalácia úspešne prebehne a klikni na tlačidlo Launch pre spustenie Eclipse.

Takto vyzerá úspešné dokončenie inštalácie Eclipse
Takto vyzerá úspešné dokončenie inštalácie Eclipse

Krok 8: V úvodnom okne sa ťa Eclipse opýta, kde si chceš vytvoriť svoje pracovné prostredie (Workspace).

Odporúčame ti...

Odporúčame kliknúť tiež na checkbox, ktorý ponúka nastaviť si tento Workspace ako predvolený, inak sa pri spustení Eclipse bude stále zobrazovať toto okno.

Ak si spokojný s predvolenou cestou, klikni na Launch.

Eclipse potrebuje vedieť, kde bude tvoje pracovné prostredie - Workspace
Eclipse potrebuje vedieť, kde bude tvoje pracovné prostredie – Workspace

Gratulujeme! Úspešne si si nainštaloval Javu a Eclipse na svoj počítač so systémom Windows. Teraz si pripravený začať programovať v jazyku Java.

Uvítacia obrazovka Eclipse
Uvítacia obrazovka Eclipse

O autorovi

Jozef Wagner

Java Developer Senior

Viac ako 10 rokov programujem v Jave, momentálne pracujem v msg life Slovakia ako Java programátor senior a pomáham zákazníkom implementovať ich požiadavky do poistného softvéru Life Factory. Vo voľnom čase si rád oddýchnem v lese, prípadne si zahrám nejakú dobrú počítačovú hru.

Daj nám o sebe vedieť