Java tutorial: Návod na inštaláciu Apache NetBeans IDE na Windows

Prinášame seriál návodov, v ktorom obsiahneme inštalácie troch vývojových prostredí Java IDE. V tomto diele si ukážeme, ako si nainštalovať Javu a NetBeans na počítači s Windows, krok zo krokom.

Pozri si aj návody na inštaláciu:

Apache NetBeans IDE pre Java

Apache NetBeans je populárne Java IDE (integrated development environment) s veľkou používateľskou základňou Java developerov, vrátane profesionálnych vývojárov pre podniky, vstavané systémy, webové, mobilné, desktopové aplikácie a ďalšie. Je podporovaný spoločnosťou Oracle ako ich oficiálne IDE pre Java 8 a novšie verzie. Na tejto vývojovej platforme môžete nájsť pluginy pre všetky hlavné frameworky ako sú napríklad JavaServer Faces (JSF), Java Persistence API (JPA) a Enterprise JavaBeans (EJB). Jeho bezplatná a open-source povaha ho robí mimoriadne zaujímavým pre študentov IT.

Z ďalších výhod môžeme spomenúť prívetivé používateľské rozhranie s jednoduchou navigáciou, GUI Builder, má silnú podporu pre vývoj Java Enterprise Edition (Java EE), bezproblémovú integráciu s inými populárnymi nástrojmi pre vývoj Java, ako sú Apache Maven a Git atď.

Je však dôležité poznamenať, že voľba IDE je subjektívna a závisí od osobných preferencií a požiadaviek projektu. Niektorí vývojári môžu uprednostňovať Eclipse alebo IntelliJ IDEA pred NetBeans z osobných preferencií. Vždy je dobré vyskúšať si rôzne IDE a zistiť, ktoré z nich ti vyhovuje najlepšie.

Predtým ako začneš s týmto Java Guide, je dôležité spomenúť, že Java sa vždy inštaluje pred NetBeans, pretože ten je na nej závislý a ušetríš si tak neskôr zbytočné problémy.

Inštalácia Javy:

Krok 1: Stiahni si najnovšiu verziu Javy z oficiálnej webovej stránky.

K dispozícii sú verzie pre Windows, LinuxmacOS.

Vyber si verziu pre Windows.

Výber správnej verzie Java JDK

Tip: Odporúčame vyberať vždy poslednú verziu Java JDK na experimentovanie s Javou, nakoľko tá obsahuje najviac funkcionality a zároveň opravených chýb. Firmy zase uprednostňujú verziu Java LTS.

Krok 2: Po dokončení sťahovania dvojklikni na stiahnutý súbor a spustite inštaláciu.

Krok 3: Klikni na tlačidlo Next a vyberte si cestu kam sa nainštaluje Java (odporúčam nechať predvolenú cestu), ďalším kliknutím na Next spustite inštaláciu.

Proces inštalácie Java JDK.

Krok 4: Po dokončení inštalácie si ešte môžeš zobraziť po stlačení tlačidla Next Steps dokumentáciu na webstránke Java.

Klikni na Close a ukončite proces inštalácie.

Krok 5: Over správnu inštaláciu Javy otvorením príkazového riadka (príkaz cmd) a zadaním príkazu java -version. Ak je Java nainštalovaná správne, mal by si vidieť zobrazené číslo verzie.

Inštalácia JDK je úspešná, ak zobrazí číslo nainštalovanej verzie.

Inštalácia Apache NetBeans

Teraz keď máme nainštalovanú nami preferovanú verziu Javy, si nainštalujeme Apache NetBeans.

Krok 1: Choď na oficiálnu webovú stránku NetBeans a klikni na tlačidlo Download na úvodnej stránke.

NetBeans ponúka vždy na stiahnutie aktuálnu verziu.

Krok 2: Stiahnutie NetBeans je jednoduché, pretože automaticky ponúkne poslednú verziu programu ako aj najbližšiu lokalitu, z ktorej budeš sťahovať. Vyberte si verziu pre Windows respektíve iný operačný systém a klikni na ňu.

Výber softvéru pre operačný systém.

Krok 3: Na ďalšej obrazovke potvrď výber kliknutím na ktorýkoľvek z linkov a začni sťahovanie.

Potvrdenie lokality sťahovania NetBeans.

Krok 4: Keď sa sťahovanie dokončí, dvakrát klikni na inštalačný súbor, aby si spustil sprievodcu inštaláciou.

Krok 5: Prvá obrazovka je úvodná a po kliknutí na tlačidlo Customize si vieš vybrať, ktoré komponenty chceš nainštalovať. Zvyčajne sú všetky komponenty predvolene vybrané, ale môžeš odznačiť akékoľvek komponenty, ktoré nepotrebuješ.

NetBeans automaticky vyberie všetky komponenty.

Tip: Na vývoj v Jave odporúčame vybrať prvé tri. Ak plánuješ vyvíjať aj webové aplikácie vyberte si aj HTML5/JavaScript. Ak ešte nevieš v akom jazyku budete vyvíjať, vyber všetky.

Výber komponentov pre NetBeans.

Po tom, čo si vybral svoje komponenty, klikni na tlačidlo Next pre pokračovanie na ďalšiu obrazovku.

Krok 6: Na nasledujúcej obrazovke musíš súhlasiť s podmienkami licencovania, aby sa dalo kliknúť na tlačidlo Next.

Podmienky licencovania
odmienky licencovania, pre pokračovanie musíš s nimi súhlasiť.

Krok 7: V nasledujúcom okne sprievodcu ťa inštalátor požiada, aby si si vybral priečinok, kam sa NetBeans nainštaluje. Predvolený priečinok je zvyčajne v poriadku, ale môžeš si vybrať aj iný priečinok (podľa vlastných preferencií). Skontroluj si aj cestu k tvojmu JDK, ak si si ho nainštaloval podľa nášho návodu, tak predvolená cesta bude správne vyplnená. Klikni na tlačidlo Next.

Voľba inštalačného priečinku a cesta k nainštalovanému JDK

Krok 8: Nasleduje posledná obrazovka pred samotnou inštaláciou, na ktorej máš možnosť súhlasiť s aktualizáciami. Klikni na tlačidlo Install a začni inštaláciu.

Sumarizácia informácií pred samotnou inštaláciou.

Krok 9: Klikni na tlačidlo Finish, aby si dokončil inštalačný proces.

Inštalácia prebehne veľmi rýchlo.

Krok 10: NetBeans viete spustiť cez novovytvorenú ikonku na ploche.

Úvodná obrazovka NetBeans.

Gratulujeme! Úspešne si si nainštaloval Javu a Apache NetBeans na svoj počítač so systémom Windows. Teraz si pripravený začať programovať v jazyku Java.