Java tutorial: Návod na inštaláciu Java a IntelliJ IDEA na Windows

Tretí diel zo seriálu návodov na inštaláciu Java IDE. V prvých dvoch sme sa venovali inštalácii Java a Apache Netbeans IDE a tiež inštalácii Java a Eclipse IDE. Dnes si ukážeme ako si nainštalovať Javu a IntelliJ IDEA na počítači s Windows, krok zo krokom.

IntelliJ IDEA pre Java

IntelliJ IDEA je integrované vývojové prostredie (IDE) vyvinuté spoločnosťou JetBrains a napísané v jazyku Java pre vývoj softvérových projektov. Je známy svojimi pokročilými funkciami a nástrojmi, ktoré uľahčujú život vývojára. IntelliJ je dodávaný s robustnou sadou nástrojov a pluginov (už viac ako 750), vrátane frameworkov ako Spring a Hibernate

Používatelia si pochvaľujú pokročilý editor kódu s chytrým dopĺňaním kódu, analýzu kódu v reálnom čase a možnosti refaktoringu. Poskytuje lepšiu podporu pre jazyky založené na JVM, ako sú Java, Kotlin, Groovy a Scala.

Z ďalších výhod môžeme spomenúť intuitívne používateľské rozhranie a to, že je integrovaný s populárnymi systémami na kontrolu verzií, ako sú Git, Mercurial a Subversion, čo umožňuje vývojárom robiť zmeny rýchlo a ukladať ich do repozitára.

Je však dôležité poznamenať, že voľba IDE je subjektívna a závisí od osobných preferencií a požiadaviek projektu. Niektorí vývojári môžu uprednostňovať Eclipse alebo Apache NetBeans pred IntelliJ IDEA z rôznych dôvodov. Vždy je dobré vyskúšať si rôzne IDE a zistiť, ktoré z nich vám vyhovuje najlepšie.

Predtým ako začneme je dôležité spomenúť, že Java sa vždy inštaluje pred IntelliJ IDEA, pretože ten je na nej závislý a ušetríme si tak neskôr zbytočné problémy.

Inštalácia Javy:

Krok 1: Stiahni si najnovšiu verziu Javy z oficiálnej webovej stránky:

K dispozícii sú verzie pre Windows, LinuxmacOS.

Vyber si verziu pre Windows.

Výber správnej verzie Java JDK
Výber správnej verzie Java JDK
Odporúčame ti...

Odporúčam vyberať vždy poslednú verziu Java JDK na experimentovanie s Javou, keďže tá obsahuje najviac funkcionality a zároveň opravených chýb. Firmy zase uprednostňujú verziu Java LTS.

Krok 2: Po dokončení sťahovania dvojklikni na stiahnutý súbor a spusti inštaláciu.

Krok 3: Klikni na tlačidlo Next a vyber si cestu, kam sa nainštaluje Java (odporúčame nechať predvolenú cestu), ďalším kliknutím na Next spusti inštaláciu.

Proces inštalácie Java JDK
Proces inštalácie Java JDK

Krok 4: Po dokončení inštalácie si ešte môžeš po stlačení tlačidla Next Steps zobraziť dokumentáciu na webstránke Oracle.

Klikni na Close a ukonči proces inštalácie.

Krok 5: Over správnu inštaláciu Javy otvorením príkazového riadka (príkaz cmd) a zadaním príkazu java -version. Ak je Java nainštalovaná správne, mal by si vidieť zobrazené číslo verzie.

Inštalácia JDK je úspešná, ak zobrazí číslo nainštalovanej verzie
Inštalácia JDK je úspešná, ak zobrazí číslo nainštalovanej verzie

Inštalácia IntelliJ IDEA

Teraz keď máme nainštalovanú nami preferovanú verziu Javy, si nainštalujeme IntelliJ IDEA.

Krok 1: Choď na oficiálnu webovú stránku, stiahni si IntelliJ IDEA a klikni na tlačidlo Download.

Úvodná stránka IntelliJ IDEA
Úvodná stránka IntelliJ IDEA

Krok 2: IntelliJ IDEA je ponúkaná vo verziách pre Windows, macOS, Linux a dokonca aj ARM64. K dispozícií sú dve verzie: platená IntelliJ Ultimate (so skúšobnou lehotou 30 dní zdarma) a open-source IntelliJ Community Edition. Vyber si jednu z nich, stlač príslušné tlačidlo Download a stiahni si inštalačný súbor.

Odporúčame ti...

Community Edition je síce IDE so základnou funkcionalitou, ale možno ju použiť aj na komerčný vývoj softvéru. Väčšina pluginov je open-source licencovaná pod Apache 2.0. Preto ak neplánuješ využiť exkluzívnu funkcionalitu Ultimate verzie, odporúčame si vybrať práve verziu Community Edition.

Výber medzi verziou platenou (Ultimate) a zadarmo (Community Edition)
Výber medzi verziou platenou (Ultimate) a zadarmo (Community Edition)

Krok 3: Keď sa sťahovanie dokončí, dvakrát klikni na inštalačný súbor, aby si spustil sprievodcu inštaláciou.

Krok 4: Prvá obrazovka je úvodná a teda pre pokračovanie klikni na tlačidlo Next.

Úvodné okno inštalátora IntelliJ IDEA
Úvodné okno inštalátora IntelliJ IDEA

Krok 5: V nasledujúcom okne sprievodcu ťa inštalátor požiada, aby si vybral priečinok, kam sa IntelliJ IDEA nainštaluje. Predvolený priečinok je zvyčajne v poriadku, ale môžeš si vybrať aj iný priečinok (podľa vlastných preferencií). Klikni na tlačidlo Next.

Voľba inštalačného priečinku
Voľba inštalačného priečinku

Krok 6: Nasleduje obrazovka, ktorá ponúka niekoľko inštalačných možností. My si vyberieme vytvorenie ikony na pracovnej ploche, aktualizovanie kontextového menu a asociovanie prípony .java s IntelliJ IDEA. Pre pokračovanie klikni na Next, v ďalšom okne na Install a tak spustíš proces inštalácie.

Niekoľko možnosti konfigurácie pred samotnou inštaláciou
Niekoľko možnosti konfigurácie pred samotnou inštaláciou
Inštalácia si z disku uhryzne cca. 3GB priestoru
Inštalácia si z disku uhryzne cca. 3GB priestoru

Krok 7: Po ukončení inštalácie máš možnosť zaškrtnúť možnosť spustenie IntelliJ IDEA. Tlačidlom Finish potom zavri inštalátor.

IntelliJ IDEA bol úspešne nainštalovaný
IntelliJ IDEA bol úspešne nainštalovaný

Krok 8: Pred prvým spustením softvéru sa zobrazí okno s licenčnými podmienkami, s ktorými je potrebné súhlasiť, aby sa sprístupnilo tlačidlo Continue. Akceptuj podmienky zaškrtnutím checkboxu a stlač toto tlačidlo, následne sa dostaneš už do IntelliJ IDEA.

Podmienky licencovania, pre pokračovanie s nimi musíš súhlasiť
Podmienky licencovania, pre pokračovanie s nimi musíš súhlasiť
Úvodná obrazovka IntelliJ IDEA
Úvodná obrazovka IntelliJ IDEA

 

Gratulujeme! Úspešne si si nainštaloval Javu a IntelliJ IDEA na svoj počítač so systémom Windows. Teraz si pripravený začať programovať v jazyku Java.

O autorovi

Jozef Wagner

Java Developer Senior

Viac ako 10 rokov programujem v Jave, momentálne pracujem v msg life Slovakia ako Java programátor senior a pomáham zákazníkom implementovať ich požiadavky do poistného softvéru Life Factory. Vo voľnom čase si rád oddýchnem v lese, prípadne si zahrám nejakú dobrú počítačovú hru.

Daj nám o sebe vedieť