Aký je plat programátora Java v závislosti od jeho pracovnej pozície a skúseností

Nie je tajomstvom, že IT sektor patrí medzi najlepšie zarábajúce odvetvia. Okrem zaujímavých projektov a širokého uplatnenia tak nebudeš ukrátený ani o nadštandardné finančné ohodnotenie. V článku zistíš, koľko si môžeš zarobiť v zamestnaní Java programátor a od čoho sa odvíja výška platu developera.

Zamestnanie Java programátora patrí medzi mimoriadne obľúbené, a to nielen z dôvodu atraktívneho finančného ohodnotenia. Programovací jazyk Java je totiž vo svete IT pomerne rozšírený a väčšina developerov s ním má skúsenosti už na vysokej škole, prípadne ešte skôr. Hlavná pracovná náplň Java vývojára pozostáva z vývoja počítačových i mobilných aplikácií a internetových stránok v Jave, analýzy požiadaviek a vyhodnocovania potenciálnych rizík či pravidelnej kontroly a opravy chýb v zdrojovom kóde.

Koľko zarába Java programátor na Slovensku

Hrubý mesačný plat programátora sa v zamestnaniach programátor Java na Slovensku pohybuje od 1 560 do 3 334 €. Netreba však zabúdať na to, že ide o priemernú mzdu vývojára, a to znamená, že 10 % developerov zarába menej ako 1 560 €, zatiaľ čo 10 % zarába viac ako 3 334 €.

Výška platu programátora na pozícii Java junior

Ako môžeš vidieť, výška platu Java vývojára je skutočne zaujímavo ohodnotená už pri juniorskej pozícii. Zarobiť si môžeš okolo 1 600 €, čo je vzhľadom na požiadavky pre junior programátora mimoriadne atraktívne. Ide tak o skvelý spôsob, ako naštartovať kariéru v IT.

Vedel si, že…
… pracovná pozícia programátor Java sa v rebríčku výšky platov na Slovensku nachádza na 77. mieste spomedzi 665 pozícií, čím patrí k prvým sto najlepšie finančne ohodnoteným zamestnaniam na slovenskom trhu.

Ak chceš pracovať na pozícii Java programátor junior, mal by si mať už základné skúsenosti s programovaním v Jave. IT spoločnosti poväčšine nevyžadujú predchádzajúce pracovné skúsenosti, takže tieto zamestnania sú ideálne pre čerstvých absolventov vysokej školy alebo ľudí, ktorí s programovaním iba začínajú. Taktiež nemusíš mať obavy z toho, ak nemáš skúsenosti so všetkými technológiami uvedenými v pracovnej ponuke. Zamestnávatelia často prihliadajú práve na ochotu vzdelávať sa, učiť sa nové veci a iniciatívu, takže sa určite nenechaj odradiť ani v prípade, že so zamestnaním developera nemáš skúsenosti.

Finančné ohodnotenie na pozícii Java programátor senior

So zvyšujúcim sa počtom odpracovaných rokov rovnako ako s nadobudnutými skúsenosťami a zručnosťami rastie aj tvoja cena na trhu práce. Výška platu programátora pre pozíciu mid Java developer je priemerne 2 450 €. Ako programátor Java senior by si mal ovládať programovanie v Java na stredne pokročilej úrovni. Okrem toho sa vyžaduje aj pokročilejšia znalosť cudzieho jazyka, primárne angličtiny, a ovládanie širšieho spektra technológií a nástrojov používaných naprieč zamestnaniami Java programátora.

Záber na kanceláriu java programátorov
Plat Java developera rastie v závislosti od profesionálnych pracovných skúseností s programovaním v jazyku Java.

Koľko si môžeš zarobiť ako Java expert programátor

K zamestnaniu Java developer expert potrebuješ dlhoročné pracovné skúsenosti s programovaním v jazyku Java na úrovni expert. Tak, ako pri ostatných pozíciách, aj tu sa ti bude hodiť pokročilá znalosť anglického jazyka, no okrem toho sa môžeš tešiť tiež na prácu s technológiami a nástrojmi ako Spring, Maven, Websphere, JBoss, Jenkins, Docker či Kubernetes a mnohými ďalšími. Na pracovnej pozícii Java vývojár expert si môžeš zarobiť až okolo 3 334 €, čo je už skutočne atraktívna výška platu.

Odporúčame ti
Hoci sa so zamestnaním Java developera spája predovšetkým ovládanie anglického jazyka minimálne na úrovni B2 slovom aj písmom, veľkou výhodou je tiež znalosť nemčiny, prípadne komunikácia v oboch jazykoch. Svoje šance na zamestnanie sa ako programátor Java tak môžeš zvýšiť i zlepšením svojich jazykových zručností.

Vyskúšaj si prácu Java programátor ERP

Máš profesionálne pracovné skúsenosti s programovaním v Jave a láka ťa práca s ERP systémom? V tom prípade môže byť zamestnanie Java programátor ERP pre teba to pravé. Finančné ohodnotenie sa odvíja od pracovnej pozície, pričom priemerná výška platu je podobná ako pri práci programátora Java.

Na starosti budeš mať vývoj a údržbu softvéru v pobočkách firmy „Enterprise resource planning“, alebo ERP, teda Plánovanie podnikových zdrojov, ale taktiež podporu oddelenia controllingu v oblasti developmentu a údržby nástrojov na zber a spracovanie údajov. Ako Java programátor ERP si pritom na juniorských a medior pozíciách vystačíš s (pracovnými) skúsenosťami s programovaním v Jave a cudzím jazykom. Skúsenosti s ERP systémom a relačnými databázami sú väčšinou považované skôr za výhodu ako nutnosť.

Ak ťa baví programovanie, ovládaš anglický, prípadne aj nemecký jazyk a máš záujem neustále rozširovať svoje znalosti, pridaj sa k nám na pracovnú pozíciu programátor Java. V msg life Slovakia sa môžeš tešiť na prácu na zaujímavých projektoch v medzinárodnom tíme odborníkov, atraktívne firemné benefity rovnako ako finančné ohodnotenie a možnosť kariérneho rastu. Pozri si naše voľné pracovné miesta a staň sa súčasťou nášho vývojárskeho tímu.