Bežný pracovný deň Java programátora a tip pre nových uchádzačov

Ako vyzerá práca Java programátora v msg life Slovakia? Náš dlhoročný kolega a šikovný Java developer Jožko nám porozprával o svojej agende, ako sa zmenila jeho práca po koronakríze, a pridal aj tipy pre uchádzačov o zamestnanie programátora.

Ahoj, Jožko. Začnime trochu netradične. Než nám povieš, čo počas dňa bežne robíš, prezraď nám inú vec: ako zmenila koronakríza tvoju prácu a ako to ovplyvnilo dochádzku?

V podstate sa to týka aj toho bežného pracovného dňa. S koronakrízou sa totiž zmenil, predtým sme chodili každý deň do práce, potom sme plošne prešli na homeoffice. Firma bola najskôr skeptická kvôli produktivite, ale s nariadeniami vlády sa nedalo nič robiť.

Obavy o produktivitu sa hneď rozplynuli, ukázal sa pravý opak. Viem, že v tomto smere panujú dosť protichodné názory, ale náš homeoffice ukázal vyššiu produktivitu. Šetril čas pri cestovaní, obmedzil rušivé vplyvy, zefektívnil komunikáciu cez MS Teams. Na firmu to urobilo dojem, zamestnanci si to pochvaľovali, takže win-win situácia. (Prečítaj si aj článok Homeoffice – tipy na efektivitu.)

Po skončení lockdownu a uvoľnení opatrení to bol odrazový mostík pre ďalšie zmeny. Firma nám dala na výber medzi pevným pracovným a flexi miestom. Ja ako Java programátor som si zvolil pevné pracovné miesto.

Čo sú to pevné pracovné miesta a flexi miesta?

Je to v podstate hybridný model dochádzky. Objavil sa aj preto, že máme rodinnú kultúru a radi sa stretávame, no mnoho z nás má rodiny, musí dohliadať na deti. Ďalší dôvod, prečo ho firma využíva, je rast.

Keďže sa firma rozširuje a kapacity by jej donekonečna nestačili, hybridný model priniesol viac priestoru. Máme flexibilné miesta, sú k nim priradení viacerí ľudia a striedajú sa podľa potreby a dohody. Do kancelárie chodia 2x do týždňa, takže si vedia spraviť rozpis, kto kedy príde. A potom máme pevné miesta, ktoré sú vyhradené pre ľudí, čo chodia aspoň 3x týždenne.

Homeoffice je u nových uchádzačov častokrát podmienkou pri výbere pozície. Má zamestnanie programátora vo firme ako msg life Slovakia bezproblémový prechod na hybridný model a homeoffice, alebo si vyžaduje nejaké technické prípravy?

Práca z domu je takmer totožná s prácou v kancelárii, keďže používame tie isté technológie. Keď mám homeoffice, môžem si o pol hodinu dlhšie pospať, inak by som tú pol hodinu venoval cestovaniu. A, samozrejme, je tam rozdiel vo forme socializácie, ale technicky je prechod bezproblémový.

Ako teda vyzerá bežný pracovný deň Java programátora?

Začína sa tak, že si pozrieme správy na Teamse a maily. Sme v rôznych pracovných skupinách. Často organizujeme meetingy, tak si musíme na začiatku dňa zadeliť čas na exekutívu a stretávanie podľa povinnej alebo nepovinnej účasti. Meetingy závisia aj od toho, ako sa na projekte pracuje, či agilne a scrumom, alebo inak. Ak sa pracuje scrumom, tak je meetingov viac, samozrejme.

Naša firma sa zaoberá životným poistením a ponúka software na mieru zákazníkom. Máme nejaký štandard, spoločnú sadu vlastností produktu, ktorá je pre všetkých zákazníkov rovnaká. A potom máme upravovanie pre konkrétne problémy zákazníka. A to je aj moja práca, customizujem softvér pre špecifické potreby.

Zákaznícka požiadavka sa zanalyzuje, vytvoria sa issues v Jire, a podľa plánu sa povie, ako pokračovať. Ak máme 3-týždňové šprinty medzi releasmi, naplánuje sa isté množstvo práce. My si potom v tíme vyberieme úlohy. Sme delení do viacerých kategórií, niektorí robia na grafickom rozhraní, iní s modelmi pre poistenie.

Aká je v tomto procese tvoja špecializácia a aké nástroje pre prácu využívaš?

Ja sa špecializujem na biznis logiku na pozadí životného poistenia. Programujeme v Jave, na spravovanie issues používame štandardne Jiru, na buildovanie prostredia Maven, na integrovanie package-ov používame Jenkins. Na databázové systémy potom používame DB2 alebo Oracle.

Java programátor pozerá do kódu do monitora na stole s hrnčekom msg life
Na pozíciu Java programátora v msg life sú dôležité skúsenosti a znalosť nemčiny.

Pre junior uchádzačov je asi najväčším lákadlom plat programátora. Očakávania sú veľké, no táto pozícia si asi vyžaduje isté skúsenosti. Aký by mal byť podľa teba vhodný adept pre oddelenie?

Optimálny kandidát na Java pozíciu je programátor so skúsenosťami a ideálne so znalosťou nemčiny. Aj keď nemčina nemusí byť až na takej vysokej úrovni. Viac menej sa u nás dá pohnúť aj s angličtinou, ale je tu aj ponuka kurzov nemčiny a očakáva sa, že človek sa dostane na nejakú komunikačnú úroveň.

Je to najmä preto, že pracujeme na projektoch s nemeckými kolegami, a nie každý tím je anglicky hovoriaci. Ak by sa celý tím musel prispôsobovať jednému kolegovi, nemalo by to zmysel. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sa učiť nemecky.

Tie skúsenosti sú samozrejme iné u Java programátora seniora a iné u juniora. Na vstupnom pohovore treba mať ale na oboch isté teoretické znalosti. Odporučil by som zopakovať si hlavné objektovo orientované princípy. Každý Java programátor robí úvodný test s kolegom, ktorý sa na to špecializuje. Nie je to zložitý test, je skôr postavený tak, aby odhalil myšlienkové pochody uchádzača.

Keď si prišiel do msg life Slovakia ty, mal si už skúsenosti s programovaním?

Áno, mal som skúsenosti. Začínal som vo firme, kde sme vytvárali softvér na správu ľudských zdrojov, pracoval som najprv v C++. Keď sme začali integrovať nové funkcionality do systém ľudských zdrojov, prešli sme do Javy, čo boli moje prvé skúsenosti s týmto jazykom. V ďalšej firme sme vytvárali portfolio management system v C#, to bol vlastne systém na manažovanie obchodovaných pozícií na burze. Celé to do seba zapadalo a dalo mi to komplexný pohľad na jazyky, takže veľmi dobrá škola.

Keď som tam skončil, hľadal som nejakú menšiu firmu s rodinnou atmosférou. Nevyhovujú mi open-spaces, mám radšej menšie kancelárie, kde nemusím hluk tlmiť slúchadlami. Moja sestra robila v tom čase v msg a povedala mi o otvorenej pozícii. Pri prvom kontakte ma hneď zaujalo, akí boli otvorení. To bolo asi pred 8 rokmi, a odvtedy som stále tu, takže asi to robia dobre oni, aj ja.

Máš teda skúsenosti aj z korporátneho sveta programátorov. Čo ti najviac imponuje v msg life Slovakia?

Páči sa mi, že vieme ovplyvniť náplň našej práce a sme za to hodnotení. Mávame napríklad polročné reviews, na ktoré si stanovíme nejaké ciele, a po ich dosiahnutí získame prémie. Cieľ môže byť napríklad certifikát z angličtiny, alebo analýza pracovného prostredia – tú som robil ja. Nášmu IT oddeleniu som poskytol analýzu hardvéru, poukázal na potenciál zvýšenia výkonu a ušetrenia financií.

Tiež firemné benefity vnímam úplne inak, než v ďalších spoločnostiach. Nie je to len nejaká položka na podstránke zamestnávateľa, sú funkčné. Niekoľko príkladov. Ten novší bude zo začiatku korony. Počas lockdownu sa začali meniť kancelárie: výbava, zariadenie, skrášľovanie prostredia. Okrem toho, že sa nám teraz lepšie robí, máme lepšie stoličky aj stoly, sa mi páči aj tá efektivita – situáciu lockdownu firma využila na zlepšenie pracovného prostredia.

Máme stolný futbal, posilňovňu, možnosti masáží, tematické prednášky o zdraví, vyšetrenie chrbtice. To sú ďalšie skvelé veci. Ako programátori presedíme strašne veľa času a chrbát si to veľakrát odnáša.

Stolný futbal je u nás zase taká socializačná aktivita. Keď som ešte len prišiel do firmy a nikoho nepoznal, práve vďaka stolnému futbalu som sa zoznámil s množstvom kolegov. Chodil som po office, hľadal spoluhráčov, keď sa nenašli na jednom oddelení, tak som skúsil iné. A takto sme sa pri stole vystriedali za týždne viacerí, postupne sa spoznávali.

Čiže sa poznáte aj s kolegami z iných oddelení?

Zo začiatku to bolo tak, že sme mali 5 poschodí,  ľudia boli od seba viac-menej izolovaní. Máme vývojárske skupiny, testeri sú na iných poschodiach, manažéri na iných. Firma ale prišla s výborným riešením, ako tie steny a poschodia pomyselne zbúrať. Začala organizovať spoločné stretnutia na obedoch. Keď je vonku pekne, zvykneme ísť na veľký spoločný obed.

Cez tieto akcie sa ľudia začali spoznávať, „integrovať“. A aj vďaka tomu, keď niekto narazil na problém, už vedel, za kým ísť. Poznal kolegu z iného oddelenia po mene, alebo aspoň mal predstavu, kde sedí. Z môjho pohľadu ďalšie efektívne riešenie.

Čo by si na záver odkázal potenciálnym uchádzačom?

Šťastie nestačí, treba aj niečo vedieť. Ale nemusíte mať stres, hodnotí sa potenciál. Dôležité je zostať ľudský. Dôvod, prečo je v msg life Slovakia tak dobre je aj ten, že sa pri výbere pozerá na charakter a ako človek zapadne do tímu. Minimum konfliktov, dobrá atmosféra v tíme, to sa podpíše aj na práci.

Na nasledovnej stránke sú zoradené naše voľné pracovné miesta.

Daj nám o sebe vedieť