Najlepšie Java knihy pre začiatočníkov 2023

Máš záujem naučiť sa jazyk Java a hľadáš nejakú vynikajúcu knihu, ktorá ti pomôže raketovo zvýšiť tvoje znalosti v Jave? Potom si na správnom mieste. Vybrané knihy sú tiež skvelým darčekom pre tvojich blízkych, ktorí sa o IT tematiku zaujímajú.

Prinášame ti zoznam najlepších kníh na učenie sa jazyka Java pre začiatočníkov. Tieto knihy sú vysoko odporúčané odborníkmi na programovací jazyk Java a sú užitočné pre študentov, aby pochopili základy, ako začať programovať. Tieto knihy ťa prevedú krokmi, ako začať budovať kariéru v IT a urobia z teba lepšieho Java vývojára.

Head First Java: A Brain-Friendly Guide 3rd Edition

Head First Java je kniha obsahujúca kompletnú vzdelávaciu skúsenosť v jazyku Java a objektovo orientovaným programovaním. S touto knihou sa naučíš jazyk Java jedinečnou metódou, ktorá presahuje rámec štandardných príručiek „ako na to a pomôže ti stať sa skvelým programátorom. Prostredníctvom hádaniek, záhad a pútavých rozhovorov so známymi objektmi Java sa rýchlo zoznámiš so základmi Java a pokročilými témami vrátane Java Lambda, streamov, generík, vlákien, sietí a obávaného GUI pre stolné počítače. Ak máš skúsenosti s iným programovacím jazykom, Head First Java zapojí tvoj mozog modernejšími prístupmi ku kódovaniu – sú dnes elegantnejšie, rýchlejšie a jednoduchšie na čítanie, písanie a údržbu.

Ak si už čítal knihu Head First Java, vieš, čo môžeš očakávať – vizuálne bohatý formát navrhnutý pre spôsob, akým funguje náš mozog. Ak nie, máš sa na čo tešiť. S Head First Java sa Javu naučíš prostredníctvom multi-senzorického zážitku, ktorý zapojí celú tvoju myseľ, na rozdiel klasického textovo náročného prístupu, ktorý ťa uspí.

Head First java kniha obálka
kniha Head First Java

Java: A Beginner’s Guide, Ninth Edition

Táto začiatočníkmi mimoriadne obľúbená literatúra, ktorá je aktualizovaná pre platformu Java Platform Standard Edition 17, ukazuje krok za krokom, ako začať s programovaním v jazyku Java už od prvej kapitoly. Kniha, ktorú autor bestsellerov a popredný odborník na Java Herbert Schildt začína základmi, napríklad ako vytvoriť, zostaviť a spustiť program Java. Odtiaľ sa naučíš základné kľúčové slová Java, syntax a príkazy.

Príručka pre začiatočníkov, deviate vydanie, pokrýva základy a dotýka sa pokročilých funkcií, vrátane viacvláknového programovania (Java multithreading), generík, výrazov Lambda a Swing. Enumerácia, moduly a metódy rozhrania sú tiež jasne vysvetlené. Táto príručka poskytuje vhodnú kombináciu teórie a praktického kódovania, ktorá je potrebná na rýchly nástup do vývoja aplikácií v Jave.

Jasne vysvetľuje všetky nové funkcie Java SE 17, obsahuje testy, cvičenia aj ukážky kódu na stiahnutie.

obálka knihy Java: A Beginner's Guide
kniha Java: A Beginner’s Guide 9

Java: Programming Basics for Absolute Beginners

Naučiť sa programovací jazyk sa môže zdať ako pomerne náročná úloha. Možno si sa v minulosti pozrel na kódovanie a zdalo sa ti, že je to príliš komplikované a mätúce. Táto komplexná príručka pre začiatočníkov ťa krok za krokom prevedie učením sa jedného z najlepších programovacích jazykov. V okamihu budeš písať kód ako profesionál.

Java je jedným z najpoužívanejších a najobľúbenejších programovacích jazykov. Väčšina moderných aplikácií vytvorených po celom svete, vrátane komponentov na strane servera a biznis logiky, je vytvorená pomocou programovacieho jazyka Java. Jeho prenosnosť a jednoduché použitie zaručili, že je obľúbený medzi nováčikmi aj skúsenými vývojármi.

Táto príručka je napísaná špeciálne pre začiatočníkov. Prevedie ťa krok za krokom písaním tvojho úplne prvého programu a vysvetlí ti každú časť kódu za pochodu. Prevedie ťa fungovaním JDK (Java Development Kit) a JRE (Java Runtime Environment), ako aj výberom vývojového prostredia (IDE).

Nováčikom v jazyku Java najskôr ukážu, čo jazyk ponúka, jeho pôvod a ciele, funkcie a možnosti, ako aj na rôzne edície Java, a potom sa pustia do vysvetľovania pokročilejších tém.

Pri každom koncepte kniha uvádza jeden alebo viacero príkladov, ktoré ilustrujú tému spôsobom, ktorý uľahčuje pochopenie. Príklady sa rozdeľujú na ich základné fungovanie a poskytujú riešenia, ktorý si môžeš porovnať s tvojimi vlastnými výsledkami.

obálka knihy Java: Programming Basics for Absolute Beginners
kniha Java: Programming Basics for Absolute Beginners

Java For Dummies 8th Edition

Najpredávanejší sprievodca programovacím jazykom Java je späť. Java For Dummies je tvojou nevyhnutnou príručkou na zvládnutie tohto základného programovacieho jazyka. Aj keď neštuduješ Javu na ostrove Jáva, budeš sa cítiť ako na dovolenke s ľahko pochopiteľnými vysvetleniami, ktoré uľahčia učenie pre začiatočníkov aj skúsených programátorov. Začni so základnými stavebnými kameňmi a prekliesni si cestu písaním programov, ktoré naozaj fungujú. Naučíš sa písať praktický, opakovane použiteľný kód pomocou priamočiarych návodov a tipov v najnovšom vydaní tohto bestselleru Java For Dummies. Okrem základných znalostí práce s triedami, objektami a metódami, táto aktuálna príručka pokrýva najnovší vývoj v jazyku Java 17, vrátane novej syntaxe príkazu switch a naučíš sa používať aj funkcie funkčného programovania Java.

Osvoj si niekoľko skvelých techník a tipov pre programovanie v Java z tejto knihy a čoskoro sa staneš rodákom z Jávy.

obálka knihy Java For Dummies 8th Edition
kniha Java For Dummies 8th Edition

Effective Java 3rd Edition

Od poslednej aktualizácie tejto klasiky v roku 2008 sa programovacie prostredie Java dramaticky zmenilo. Java 7 a Java 8 zaviedli nové vlastnosti a funkcie vrátane metódy forEach() v rozhraní Iterable, predvolených a statických metód v rozhraniach, funkčných rozhraniach a výrazoch lambda, vylepšenia API a to predovšetkým: Java Stream pre hromadné dátové operácie na kolekciách, Java Time, vylepšenia kolekcií, Concurrency a Java IO.

V tomto novom vydaní Effective Java Joshua Bloch skúma nové dizajnové vzory a jazykové idiómy, ktoré boli zavedené od vydania druhého vydania v roku 2008 krátko po Java SE6, vrátane Lambda, streamov, generík a kolekcií, ako aj vybraných funkcií Java 9.

Rovnako ako v predchádzajúcich vydaniach, každá kapitola pozostáva z niekoľkých častí prezentovaných vo forme krátkej samostatnej state, ktorá poskytuje konkrétne rady, detailný náhľad do platformy Java a aktualizované príklady kódu. Komplexné popisy a vysvetlenia pre každú položku objasňujú, čo robiť, čo nerobiť a prečo.

obálka knihy Effective Java 3rd Edition
kniha Effective Java 3rd Edition

Ak už máš skúsenosti s programovaním a si Java programátor medior alebo Java programátor senior a snažíš sa načerpať nové informácie, v oboch prípadoch budú vybrané knihy skvelým doplnkom tvojej knižnice. Najmä preto, že sa k nim môžeš kedykoľvek vrátiť a oprášiť si vedomosti, ktoré v sebe ukrývajú. V msg life Slovakia java developerov hľadáme neustále, neprehliadni preto ani naše voľné pracovné ponuky, pri ktorých by si nadobudnuté poznatky vedel realizovať v praxi.

O autorovi

Jozef Wagner

Java Developer Senior

Viac ako 10 rokov programujem v Jave, momentálne pracujem v msg life Slovakia ako Java programátor senior a pomáham zákazníkom implementovať ich požiadavky do poistného softvéru Life Factory. Vo voľnom čase si rád oddýchnem v lese, prípadne si zahrám nejakú dobrú počítačovú hru.

Daj nám o sebe vedieť