
Java programátor expert
Zamestnanie softvérového inžiniera je spojené s procesom pri vývoji softvérových aplikácií. Toto povolanie zahŕňa transformáciu softvérovej aplikácie na základe špecifikácie do podoby počítačového programu. V článku sa dozvieš, čo je povolanie programátor, čo robí software engineer na jednotlivých pozíciách a s akými technológiami a nástrojmi pracuje.
Povolanie programátor patrí medzi mimoriadne žiadané, za čo môže celkový nedostatok vývojárov rovnako ako náročnosť práce. Na druhej strane ponúka pozícia developera stabilitu v zamestnaní, možnosť kariérneho rastu, nadštandardný plat a mnoho ďalších benefitov.
Software developer vyvíja počítačové či mobilné aplikácie, internetové stránky alebo iné softvérové produkty v konkrétnom programovacom jazyku, ktorý ovláda. Okrem toho je zodpovedný za opravovanie funkčných a bezpečnostných chýb v zdrojovom kóde zistených pri testovaní softvéru.
Softvérový inžinier má vo všeobecnosti na starosti analýzu požiadaviek, návrh a implementáciu inovatívnych softvérových komponentov, modulov a funkcií. Jeho úlohou je tiež digitálna transformácia business modelov životného poistenia pomocou analýzy big data. Vývojár úzko spolupracuje so software testermi a s projektovými architektmi a spolu s nimi uplatňuje agilné metódy riadenia softvéru. K zamestnaniam Java developera patrí práca s rôznymi technológiami, a to v závislosti od IT spoločnosti i konkrétnej pracovnej pozície. V msg life Slovakia využíva programátor v Java pri svojej práci predovšetkým:
Si v programovaní nováčik a nemáš predchádzajúce pracovné skúsenosti? Začni na juniorskej pozícii. Ako Java programátor junior budeš mať na starosti analýzu požiadaviek, návrh a agilný vývoj softvérových riešení v oblasti životného, neživotného a zdravotného poistenia a tiež iných podporných systémov, ako napríklad Partner alebo Billing. Nevyhneš sa ani tvorbe a aktualizácii technickej a business dokumentácie. Samozrejme, to všetko pod prísnym dohľadom skúsenejšieho developera.
Vedel si, že…
… na to, aby si sa stal junior Java programátorom nepotrebuješ titul a nemusíš mať ani skúsenosti so zamestnaniami na podobných pozíciách. Postačia ti prvé skúsenosti s programovacím jazykom Java, schopnosť pracovať v tíme, samostatnosť a dobré komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.
Java programátor medior/senior potrebuje už viacročné pracovné skúsenosti s programovaním v Jave, vysokú mieru osobnej iniciatívy a orientáciu na riešenie akéhokoľvek softvérového problému. Výhodou pre prácu v msg life Slovakia je skúsenosť s vývojom softvéru pre poisťovnícky sektor a komunikácia v anglickom aj nemeckom jazyku. Úlohou mid a senior Java developera je samostatné riešenie, analýza a návrhy softvérových produktov. Taktiež zodpovedá za opravy chýb v zdrojovom kóde, Code Reviews a implementáciu unit či regresných testov.
Najvyššou úrovňou Java programovania je Java programátor expert. Tým sa môžeš stať iba vďaka dlhoročným pracovným skúsenostiam s programovaním v jazyku Java a nadobudnutým poznatkom v oblasti návrhu softvérovej architektúry. Tak ako pri ostatných pozíciách, aj tu sa ti zíde pokročilá znalosť anglického jazyka.
Odporúčame ti
Pokiaľ chceš zvýšiť svoje šance v zamestnaní software engineer a zarábať ešte viac, konkurenčnú aj finančnú výhodu získaš, pokiaľ budeš ovládať anglický i nemecký jazyk na komunikatívnej úrovni B2.
Java programátor ERP má zas na starosti vývoj a údržbu softvéru v pobočkách firmy „Enterprise resource planning“ a jeho úlohou je plánovanie podnikových zdrojov, údržba nástrojov na zber a spracovanie údajov, ako aj controlling v oblasti developmentu. Pri juniorskej a medior pozícii ti postačia znalosti cudzieho jazyka a programovanie v Java. K zamestnaniu na vyššej pozícii už budeš potrebovať predošlé skúsenosti s ERP systémom a relačnými databázami.
Integration architekt je pozícia, na ktorú sa hodí človek so skúsenosťami s vývojom systémov a so širokým prehľadom v informačných technológiách. Náplň práce Java architekta pozostáva z prípravy analýz a poskytovania poradenstva v oblasti IT architektúry. Integračný architekt nesie zodpovednosť za technicko-architektonickú oblasť pri vedení projektov a využíva pri tom programovací jazyk Java EE a integračné platformy, ako napríklad SOA a ESB.
Na prijatie do zamestnania Java IT architekt potrebuješ úspešne ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, pracovné skúsenosti na podobnej pozícii, prehľad v IT, najmä v oblasti softvérového vývoja, a skúsenosti s programovacím jazykom Java EE. Nemali by ti chýbať zmysel pre tímovú spoluprácu, logické a analytické myslenie a samostatnosť. Vítaná je tiež certifikácia v oblasti softvérovej architektúry, ako medzinárodný certifikát ISAQB či iné osvedčenia.
Vedel si, že…
… u nás v msg life Slovakia získaš so zamestnaním programátora okrem stabilného pracovného miesta aj motivujúce finančné ohodnotenie s rôznymi prémiami vrátane 13. platu.
DevOps spája termíny development (vývoj) a operations (prevádzka). Softvérový inžinier teda tvorí a udržiava testovacie a vývojové prostredie firmy, prispieva k efektívnemu vývoju aplikácií a k tomu všetkému používa DevOps nástroje. Práca DevOps engineer sa zaraďuje medzi agilné prístupy, pretože pri vývoji softvéru integruje procesy, technológie, ale aj ľudí s rôznou náplňou práce, napríklad vývojárov, analytikov, testerov i samotného klienta. Pracovná pozícia DevOps špecialista je preto vhodná pre flexibilných a ambicióznych ľudí s chuťou využívať inovatívne technológie. Požiadavky, ktoré musí DevOps inžinier spĺňať sú:
Okrem toho je samozrejmosťou ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie a vítané sú skúsenosti s PL/SQL, Oracle a DB2. Úspešný kandidát by mal byť tiež orientovaný na výsledky a riešenia práce a mal by sa zaujímať o nové technológie a prístupy v oblasti vývoja softvérov.
Software engineer vykonáva migráciu poistných softvérových produktov a systémov, spolupracuje pri vývoji a vytváraní migračných transformačných pravidiel a pomáha s ich implementáciou do migračného systému IT spoločnosti. Pod jeho pracovnú náplň spadá i starostlivosť o migračný server, konfigurácia a údržba databáz, vykonávanie inštalácií a konfigurovanie cieľových systémov.
Zamestnaniam v oblasti softvérového inžinierstva prináleží rozsiahla práca v jazyku SQL, s prostredím databáz DB2 alebo Oracle a tiež programovanie v jazykoch C/C++ či Java. Inžinier pre migráciu nevyhnutne potrebuje aktívnu znalosť nemeckého jazyka alebo pasívnu znalosť nemčiny v kombinácii s aktívnou znalosťou angličtiny.
Odporúčame ti
Aby si zvýšil svoje šance na pozvanie na pohovor alebo získanie zamestnania, nepodceňuj silu dobrého CV a vypracuj si zaujímavý životopis, ktorý ťa odlíši od konkurencie.
Ak si organizačný typ, zaujať by ťa mohlo aj povolanie IT issue manažér, ktorý koordinuje vývojový proces a defect management softvérových systémov. Vo svojej práci operuje s technologickými nástrojmi Jira, Confluence, Office 365, Teams Collaboration a Excel. Okrem toho poskytuje vyhodnotenie zozbieraných dát, prezentuje aktuálny vývoj jednotlivých úloh i problémov a zodpovedá za bug reporting aj počiatočné nastavenie a rollout Jira projektov pre task i ticket management.
Issue manažér je nenahraditeľným členom projektových tímov, pretože prerozdeľuje a koordinuje nahlásené chyby a požiadavky a nemalou mierou tak prispieva k tomu, aby boli nahlásené problémy čo najskôr vyriešené. Projekty, na ktorých spolupracuje, ponúkajú každý deň nové a zaujímavé výzvy a úlohy. Táto pracovná pozícia teda rozhodne nie je monotónna, ale práve naopak, práca v IT je dynamická, podnetná a veľmi zaujímavá.
V prípade, že ťa pracovná náplň programátora v IT zaujala a našiel si pracovnú pozíciu, v ktorej by si sa chcel zamestnať, pozri si voľné pracovné miesta v oblasti developmentu a staň sa súčasťou medzinárodného tímu v prosperujúcej IT spoločnosti. Našim zamestnancom poskytujeme atraktívne zamestnanecké benefity a dávame si záležať na ich zdraví, ďalšom vzdelávaní, ako aj zdravom work-life balance. Ak ešte nemáš s programovaním skúsenosti, zisti, ako sa stať programátorom bez praxe. Svoju kariéru v IT môžeš odštartovať aj v zamestnaniach na pozícii tester, na ktorú nie sú kladené až také vysoké nároky ako na profesiu