Povolanie software developer: Aká je pracovná náplň programátora

Zamestnanie softvérového inžiniera je spojené s procesom pri vývoji softvérových aplikácií. Toto povolanie zahŕňa transformáciu softvérovej aplikácie na základe špecifikácie do podoby počítačového programu. V článku sa dozvieš, čo je povolanie programátor, čo robí software engineer na jednotlivých pozíciách a s akými technológiami a nástrojmi pracuje. 

Povolanie programátor patrí medzi mimoriadne žiadané, za čo môže celkový nedostatok vývojárov rovnako ako náročnosť práce. Na druhej strane ponúka pozícia developera stabilitu v zamestnaní, možnosť kariérneho rastu, nadštandardný plat a mnoho ďalších benefitov.

Software developer vyvíja počítačové či mobilné aplikácie, internetové stránky alebo iné softvérové produkty v konkrétnom programovacom jazyku, ktorý ovláda. Okrem toho je zodpovedný za opravovanie funkčných a bezpečnostných chýb v zdrojovom kóde zistených pri testovaní softvéru.

Čo robí Java programátor v závislosti od pracovnej pozície

Softvérový inžinier má vo všeobecnosti na starosti analýzu požiadaviek, návrh a implementáciu inovatívnych softvérových komponentov, modulov a funkcií. Jeho úlohou je tiež digitálna transformácia business modelov životného poistenia pomocou analýzy big data. Vývojár úzko spolupracuje so software testermi a s projektovými architektmi a spolu s nimi uplatňuje agilné metódy riadenia softvéru. K zamestnaniam Java developera patrí práca s rôznymi technológiami, a to v závislosti od IT spoločnosti i konkrétnej pracovnej pozície. V msg life Slovakia využíva programátor v Java pri svojej práci predovšetkým:

  • Java 8, Java 11, Spring, Maven, Kubernetes a Cloud,
  • databáza DB2, Oracle a PostgreSQL,
  • Static code analysis SonarQube,
  • vývojové prostredie Eclipse alebo OS Windows,
  • Jira, Confluence, Office 365 či Teams Collaboration.

 

Si v programovaní nováčik a nemáš predchádzajúce pracovné skúsenosti? Začni na juniorskej pozícii. Ako Java programátor junior budeš mať na starosti analýzu požiadaviek, návrh a agilný vývoj softvérových riešení v oblasti životného, neživotného a zdravotného poistenia a tiež iných podporných systémov, ako napríklad Partner alebo Billing. Nevyhneš sa ani tvorbe a aktualizácii technickej a business dokumentácie. Samozrejme, to všetko pod prísnym dohľadom skúsenejšieho developera.

Vedel si, že…
… na to, aby si sa stal junior Java programátorom nepotrebuješ titul a nemusíš mať ani skúsenosti so zamestnaniami na podobných pozíciách. Postačia ti prvé skúsenosti s programovacím jazykom Java, schopnosť pracovať v tíme, samostatnosť a dobré komunikačné zručnosti v anglickom jazyku.

Java programátor medior/senior potrebuje už viacročné pracovné skúsenosti s programovaním v Jave, vysokú mieru osobnej iniciatívy a orientáciu na riešenie akéhokoľvek softvérového problému. Výhodou pre prácu v msg life Slovakia je skúsenosť s vývojom softvéru pre poisťovnícky sektor a komunikácia v anglickom aj nemeckom jazyku. Úlohou mid a senior Java developera je samostatné riešenie, analýza a návrhy softvérových produktov. Taktiež zodpovedá za opravy chýb v zdrojovom kóde, Code Reviews a implementáciu unit či regresných testov.

Najvyššou úrovňou Java programovania je Java programátor expert. Tým sa môžeš stať iba vďaka dlhoročným pracovným skúsenostiam s programovaním v jazyku Java a nadobudnutým poznatkom v oblasti návrhu softvérovej architektúry. Tak ako pri ostatných pozíciách, aj tu sa ti zíde pokročilá znalosť anglického jazyka.

Odporúčame ti
Pokiaľ chceš zvýšiť svoje šance v zamestnaní software engineer a zarábať ešte viac, konkurenčnú aj finančnú výhodu získaš, pokiaľ budeš ovládať anglický i nemecký jazyk na komunikatívnej úrovni B2.

Java programátor ERP má zas na starosti vývoj a údržbu softvéru v pobočkách firmy „Enterprise resource planning“ a jeho úlohou je plánovanie podnikových zdrojov, údržba nástrojov na zber a spracovanie údajov, ako aj controlling v oblasti developmentu. Pri juniorskej a medior pozícii ti postačia znalosti cudzieho jazyka a programovanie v Java. K zamestnaniu na vyššej pozícii už budeš potrebovať predošlé skúsenosti s ERP systémom a relačnými databázami.

Záber na dvoch programátorov pri ich mítingu
ERP developer sa venuje controllingu v oblasti programovania a údržbe nástrojov na zber údajov.

Úlohy pre zamestnanie integračný Java IT architekt

Integration architekt je pozícia, na ktorú sa hodí človek so skúsenosťami s vývojom systémov a so širokým prehľadom v informačných technológiách. Náplň práce Java architekta pozostáva z prípravy analýz a poskytovania poradenstva v oblasti IT architektúry. Integračný architekt nesie zodpovednosť za technicko-architektonickú oblasť pri vedení projektov a využíva pri tom programovací jazyk Java EE a integračné platformy, ako napríklad SOA a ESB.

Na prijatie do zamestnania Java IT architekt potrebuješ úspešne ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, pracovné skúsenosti na podobnej pozícii, prehľad v IT, najmä v oblasti softvérového vývoja, a skúsenosti s programovacím jazykom Java EE. Nemali by ti chýbať zmysel pre tímovú spoluprácu, logické a analytické myslenie a samostatnosť. Vítaná je tiež certifikácia v oblasti softvérovej architektúry, ako medzinárodný certifikát ISAQB či iné osvedčenia.

Vedel si, že…
… u nás v msg life Slovakia získaš so zamestnaním programátora okrem stabilného pracovného miesta aj motivujúce finančné ohodnotenie s rôznymi prémiami vrátane 13. platu. 

Popis práce DevOps engineer v IT spoločnosti

DevOps spája termíny development (vývoj) a operations (prevádzka). Softvérový inžinier teda tvorí a udržiava testovacie a vývojové prostredie firmy, prispieva k efektívnemu vývoju aplikácií a k tomu všetkému používa DevOps nástroje. Práca DevOps engineer sa zaraďuje medzi agilné prístupy, pretože pri vývoji softvéru integruje procesy, technológie, ale aj ľudí s rôznou náplňou práce, napríklad vývojárov, analytikov, testerov i samotného klienta. Pracovná pozícia DevOps špecialista je preto vhodná pre flexibilných a ambicióznych ľudí s chuťou využívať inovatívne technológie. Požiadavky, ktoré musí DevOps inžinier spĺňať sú:

  • Skúsenosti s vývojom a podporou riešení založených napríklad na GIT, Docker, Kubernetes, Jenkins.
  • Skúsenosti v Build manažmente.
  • Aktívna úroveň nemeckého jazyka alebo anglického jazyka minimálne na úrovni B2.
  • Dobré komunikačné schopnosti, spoľahlivosť a schopnosť pracovať v agilnom tíme.

Okrem toho je samozrejmosťou ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie a vítané sú skúsenosti s PL/SQL, Oracle a DB2. Úspešný kandidát by mal byť tiež orientovaný na výsledky a riešenia práce a mal by sa zaujímať o nové technológie a prístupy v oblasti vývoja softvérov.

Pracovná náplň softvérového inžiniera migrácie

Software engineer vykonáva migráciu poistných softvérových produktov a systémov, spolupracuje pri vývoji a vytváraní migračných transformačných pravidiel a pomáha s ich implementáciou do migračného systému IT spoločnosti. Pod jeho pracovnú náplň spadá i starostlivosť o migračný server, konfigurácia a údržba databáz, vykonávanie inštalácií a konfigurovanie cieľových systémov.

Zamestnaniam v oblasti softvérového inžinierstva prináleží rozsiahla práca v jazyku SQL, s prostredím databáz DB2 alebo Oracle a tiež programovanie v jazykoch C/C++ či Java. Inžinier pre migráciu nevyhnutne potrebuje aktívnu znalosť nemeckého jazyka alebo pasívnu znalosť nemčiny v kombinácii s aktívnou znalosťou angličtiny.

Odporúčame ti
Aby si zvýšil svoje šance na pozvanie na pohovor alebo získanie zamestnania, nepodceňuj silu dobrého CV a vypracuj si zaujímavý životopis, ktorý ťa odlíši od konkurencie.

Čo obnáša zamestnanie IT issue managera

Ak si organizačný typ, zaujať by ťa mohlo aj povolanie IT issue manažér, ktorý koordinuje vývojový proces a defect management softvérových systémov. Vo svojej práci operuje s technologickými nástrojmi Jira, Confluence, Office 365, Teams Collaboration a Excel. Okrem toho poskytuje vyhodnotenie zozbieraných dát, prezentuje aktuálny vývoj jednotlivých úloh i problémov a zodpovedá za bug reporting aj počiatočné nastavenie a rollout Jira projektov pre task i ticket management.

Issue manažér je nenahraditeľným členom projektových tímov, pretože prerozdeľuje a koordinuje nahlásené chyby a požiadavky a nemalou mierou tak prispieva k tomu, aby boli nahlásené problémy čo najskôr vyriešené. Projekty, na ktorých spolupracuje, ponúkajú každý deň nové a zaujímavé výzvy a úlohy. Táto pracovná pozícia teda rozhodne nie je monotónna, ale práve naopak, práca v IT je dynamická, podnetná a veľmi zaujímavá.

V prípade, že ťa pracovná náplň programátora v IT zaujala a našiel si pracovnú pozíciu, v ktorej by si sa chcel zamestnať, pozri si voľné pracovné miesta v oblasti developmentu a staň sa súčasťou medzinárodného tímu v prosperujúcej IT spoločnosti. Našim zamestnancom poskytujeme atraktívne zamestnanecké benefity a dávame si záležať na ich zdraví, ďalšom vzdelávaní, ako aj zdravom work-life balance. Ak ešte nemáš s programovaním skúsenosti, zisti, ako sa stať programátorom bez praxe. Svoju kariéru v IT môžeš odštartovať aj v zamestnaniach na pozícii tester, na ktorú nie sú kladené až také vysoké nároky ako na profesiu

Daj nám o sebe vedieť