Ako začať s programovaním? Osvoj si základy programovania a odštartuj svoju kariéru v IT

V oblasti informačných technológií je budúcnosť a dopyt po špičkových softvérových developeroch na pracovnom trhu neustále rastie. Ak sa chceš stať programátorom, v prvom rade ťa pravdepodobne zaujíma, ako začať s programovaním a ako dlho trvá naučiť sa programovať. Je programovanie skutočne také náročné a potrebuješ naň vzdelanie? Všetko sa dozvieš v našom článku.

Programovanie tvorí základ mnohých každodenných technologických činností. Programy sú napísané v konkrétnom jazyku, pričom ten je navrhnutý tak, aby ľuďom uľahčil čítanie a zápis. Kód sa potom skompiluje a zmení na súbor, ktorý môže počítač spustiť. Existuje mnoho rôznych programovacích jazykov, ale medzi tie najpopulárnejšie patria Java, C++, PHP a Python.

Hoci je zamestnanie programátora mimoriadne zaujímavé a atraktívne finančne ohodnotené, software developerom sa, bohužiaľ, nestaneš zo dňa deň. Budeš na to potrebovať dostatok motivácie, trpezlivosti a času, aby si získal potrebné vedomosti a skúsenosti a vedel ich následne aplikovať v praxi. Mysli na to, že ako programátor sa budeš môcť podieľať na zaujímavých projektoch, ktoré prispievajú k pozitívnym zmenám v spoločnosti alebo priamo zlepšujú a skvalitňujú život ľudí. Naučiť sa, ako programovať a ovládať základy programovania je investíciou do tvojej budúcnosti, ktorá sa ti zaručene vráti.

Dobrou motiváciou je tiež dopyt po softvérových developeroch a nadštandardný plat. Platové ohodnotenie v odbore informačné technológie sa so zamestnaniami vývojára na Slovensku pohybuje od 1503 do 3346 €. Výška platu programátora závisí od skúseností developera a pozície, ktorú vo firme vykonáva. Podotknúť však treba aj to, že stať sa dobrým programátorom nie je vôbec jednoduché a základy programovania ti na to pravdepodobne stačiť nebudú.

Aké schopnosti potrebuješ ako programátor?

Úspech sa vždy skrýva za množstvom driny a inak tomu nie je ani v prípade programovania. Najlepšie osobnostné predpoklady potrebné na to, aby si sa mohol stať softvérovým programátorom, sú odhodlanie, trpezlivosť a chuť učiť sa. Okrem toho je dôležitá tiež cieľavedomosť, ktorá ťa prinúti nevzdať sa pri prvých prekážkach. Existuje niekoľko schopností, ktoré ti môžu cestu k programovaniu uľahčiť a skrátiť:

  • analytické myslenie
  • schopnosť rozmýšľať v súvislostiach
  • dobrá abstraktná predstavivosť

 

Znalosť angličtiny ako medzinárodného jazyka programátorov je pri zamestnaniach developera nevyhnutnosťou. Ak sa zamestnáš v spoločnosti, akou je napríklad aj msg life Slovakia, tak sa staneš súčasťou medzinárodného tímu, kde budeš komunikovať s kolegami v cudzom jazyku. Ak máš väčšinu týchto schopností alebo si myslíš, že na nich dokážeš zapracovať, máš všetky predpoklady pre prácu vývojára, a to znamená, že sa môžeš naučiť programovať.

Ako dlho trvá naučiť sa programovať?

Je niekoľko možností, ako získať potrebné vzdelanie na to, aby si sa mohol stať softvérovým programátorom. Jednou z nich je štúdium na vysokej škole so zameraním na informačné technológie. Štúdium ti zaberie tri až päť rokov v závislosti od toho, či chceš získať bakalársky alebo magisterský titul. Už počas štúdia by si sa mal zamerať na získavanie skúseností, počas ktorých svoje teoretické poznatky využiješ v praxi.

Ak nechceš ísť cestou vysokej školy, základy programovania ti dá aj online kurz programovania alebo programovací bootcamp, ktorý je najkratšou cestou, ako začať programovať. Kurzy sú v trvaní 3 – 6 mesiacov podľa toho, či sa vzdelávaš intenzívne alebo popri zamestnaní. Výhodou platených kurzov je motivujúca komunita a tiež možnosť obrátiť sa s otázkami na vyučujúceho. Ak chceš začať programovať ako samouk, na internete nájdeš bezplatné kurzy programovania nevyhnutné k zamestnaniu softvérového developera.

Na obľúbenej platforme pre online vzdelávanie Udemy.com nájdeš kurzy pre programátorov začiatočníkov zadarmo alebo za symbolický poplatok. Ďalšou známou stránkou, na ktorej sa naučíš základy HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python či Ruby je Codecademy.com. Pokiaľ však základy programovania ovládaš, svoje vedomosti môžeš rozšíriť na platených kurzoch, kde ťa celou prednáškou prevedie skúsený programátor. IT akadémia Green Fox Academy zas ponúka intenzívne večerné a víkendové kurzy, takže sa môžeš v IT vzdelávať aj popri práci alebo škole.

Vzdelávať sa môžeš i zábavnou formou. Mobilná aplikácia Mimo ťa napríklad naučí základy jazykov HTML, JavaScript, CSS, Python aj SQL prostredníctvom interaktívnych cvičení. Súčasťou aplikácie je tiež komunitné fórum, v ktorom môžeš požiadať o pomoc pri náročnejších úlohách. Základná verzia aplikácie je celkom bezplatná, takže nemáš čo stratiť.

Programátor s kávou v ruke sa zamýšľa nad kódom
Trpezlivosť a chuť učiť sa sú pre začínajúceho programátora najdôležitejšie vlastnosti.

Praktické tipy, ako sa naučiť programovať

1. Vytvor si vlastnú webovú stránku a vedomosti aplikuj v praxi

Nie je nič lepšie, ako v programovaní kombinovať teóriu s praxou. Na to, aby si sa stal v budúcich zamestnaniach dobrým programátorom, ti pomôže, keď všetky informácie, ktoré sa naučíš použiješ na vlastnom projekte.

Začni tým, že si vytvoríš vlastný životopis, fotogalériu alebo blog a postupne ich vylepšuj. Týmto spôsobom sa ti podarí zdokonaliť v programovaní a v prípade, že si budeš hľadať prácu v IT a ešte nebudeš mať skúsenosť so zamestnaním developera, môžeš vlastný blog použiť ako portfólio.

2. Nauč sa najskôr jednoduchší programovací jazyk

Základom je učiť sa postupne a začať s jednoduchým programovacím jazykom. Tak, ako sa nezačneš naraz učiť po nemecky, španielsky a francúzsky, nekombinuj ani viacero programovacích jazykov. HTML, CSS a JavaScript sú základnými stavebnými kameňmi webu. Ak sa ich naučíš efektívne používať, budeš môcť vytvárať krásne a responzívne webové stránky. PHP je ďalší jednoduchý jazyk pre začiatočníkov, pričom najlepšiu časť PHP predstavuje práve jeho robustnosť. Aj keď sú v kóde chyby, príkaz stále beží. Facebook napríklad používal PHP počas svojich začiatkov a dnes patrí WordPress medzi populárnych používateľov jazyka PHP.

Už niekoľko rokov vo svete IT dominuje programovací jazyk Java a mnoho zamestnaní vyžaduje od programátorov, aby mali skúsenosti práve s Java programovaním. Java je programovací jazyk na vysokej úrovni a využívajú ho najmä Android a cloudové aplikácie. Je dôležité povedať, že všetky programovacie jazyky fungujú na podobnom princípe, preto ak sa naučíš jeden základný, ostatné ti už pôjdu ľahšie.

Odporúčame ti
Prečítať niekoľko klasických kníh o programovaní môže byť príjemným spestrením učenia. Čítať môžeš kedykoľvek, bez pripojenia na internet a tiež si tak môžeš skrátiť čas v čakárni, vo vlaku alebo počas prestávky v škole. Odporúčame ti napríklad knihu Java All-in-One For Dummies, ktorú napísal Doug Lowe.

3. Potrebuješ aj reálne skúsenosti a projekty

Práca v IT si bez pochýb vyžaduje tiež praktické zručnosti a reálne skúsenosti s programovaním. Pokiaľ ešte študuješ, nie je nič jednoduchšie, ako si nájsť stáž v niektorej z IT spoločností. Veľa z firiem ti okrem cenných skúseností ponúka symbolickú odmenu. Veľkou výhodou je, že ak ukážeš svoju šikovnosť a osvedčíš sa, môžeš dostať ponuku na dlhodobú spoluprácu a ostať v zamestnaní aj po skončení stáže.

Ak si absolvent alebo sa snažíš zmeniť svoje pracovné zameranie, na trhu práce existujú Internship a Trainee ponuky pre začínajúcich programátorov. Na týchto pracovných pozíciách dostaneš potrebné zaučenie a viac času na vykonávanie úlohy. Pozície sú síce platovo nižšie ohodnotené, no vďaka nim sa môžeš ako softvérový programátor posunúť na vyššiu úroveň.

4. Neboj sa zlyhania a obráť sa na skúsenejších

Pri učení sa nenechaj odradiť, ak niečomu na začiatku nerozumieš. Je nutné uvedomiť si, že programovanie je beh na dlhú trať a často sa ti stane, že niektoré veci nepochopíš ihneď. Začiatky bývajú ťažké a ver, že každý vývojár začínal rovnako. Pri každej novej téme, ktorú sa naučíš, si premysli, či informácie dokážeš aplikovať v praxi a ak nie, ešte na nej chvíľu popracuj.

Na internete existuje niekoľko miest, kde ti komunita programátorov nezištne pomôže s konkrétnym problémom, s ktorým sa nebudeš vedieť popasovať. Pridaj sa k niektorej zo skupín. Okrem cenných rád a tipov ťa totiž takáto komunita developerov dokáže skvelo povzbudiť a nakopnúť, keď to budeš potrebovať.

V prípade, že prejdeš všetkými krokmi a ovládaš základy programovania, neváhaj a zašli svoje CV napríklad na pozíciu junior programátora. Pracovná pozícia Java programátor junior v msg life dokonca nevyžaduje predošlé skúsenosti na podobnej pozícii. K zamestnaniam developera ti postačia základné skúsenosti s programovaním v jazyku Java, chuť učiť sa a dobré komunikačné schopnosti v anglickom jazyku.

Práca programátora so sebou prináša okrem zaujímavého finančného ohodnotenia aj istotu zamestnania a možnosť neustále sa v kariére posúvať. Pozri si aktuálne pracovné ponuky v msg life Slovakia a staň sa členom developerského tímu v prosperujúcej medzinárodnej IT spoločnosti.

Daj nám o sebe vedieť