Užitočné online nástroje pre programátorov a web developerov, ktoré ti uľahčia prácu

Či už si v programátor začiatočník, pôsobíš v oblasti web developmentu, alebo máš ako software developer bohaté skúsenosti, existuje niekoľko spôsobov, ako šikovne ušetriť čas strávený pri programovaní. V článku ti predstavíme online nástroje pre developerov, ktoré ti zjednodušia prácu a urýchlia celkový proces programovania.

Práca programátora je náročná, a to nielen kvôli požadovaným skills a potrebe neustáleho napredovania a vzdelávania sa, ale aj z časového hľadiska. Programovaním môžeš pokojne stráviť aj celé hodiny, a preto určite oceníš akúkoľvek pomoc, ktorá ti tento čas pomôže skrátiť a uľahčí ti prácu. Na trhu nájdeš množstvo užitočných webových stránok pre vývojárov, no my si spomenieme niekoľko online nástrojov, ktoré by mal poznať každý developer.

Nauč sa programovať vďaka vzdelávacím webovým stránkam

Šikovným spôsobom, ako sa naučiť programovať alebo rozšíriť svoje programátorské skills sú webové stránky zamerané na vzdelávanie programátorov. Okrem obľúbeného webu Udemy, ktorý ponúka video návody na takmer každú tému súvisiacu s technológiami, sú pre developerov užitočné pri štúdiu tiež webové stránky ako RoadmapSh, 30 Seconds of Code, Web.Dev či The Odin Project.

GitHub platforma pre budovanie open source projektov

Vývojárska platforma GitHub umožňuje Code Reviews, vývoj softvéru, manažovanie a tvorbu open source projektov na jednom mieste. Vďaka tomuto online nástroju budeš môcť prispievať do projektov a zdieľať svoj zdrojový kód so software developermi z celého sveta. Ak teda chceš vyvíjať bezplatné weby, GitHub bude pre teba tou správnou voľbou.

github screenshot
Github

DevDocs – všetka dokumentácia k programovacím jazykom na jednom mieste

Open source aplikácia DevDocs ti umožní rýchle a organizované vyhľadávanie API dokumentácie ku všetkým populárnym programovacím jazykom a frameworkom v jedinom rozhraní. Web funguje aj offline, takže k nemu máš prístup kedykoľvek a kdekoľvek.

DevDocs screenshot
DevDocs rozhranie

OverApi – cheatsheety a dokumentácia programovacích jazykov

Web OverAPI patrí medzi vizuálne najkrajšie a najužitočnejšie online tooly pre developerov. Obsahuje dokumentáciu a cheatsheety pre tie najpoužívanejšie programovacie jazyky a knižnice po celom svete. Nájdeš na ňom však aj rozličné zdroje a nástroje pre vývojárov, ktoré môžeš využiť pri práci, ako napríklad nástroj pre generovanie vlastnej dokumentácie API. Ak ťa baví napríklad programovanie v Java, tak tento web určite vyskúšaj.

OverApi screenshot
OverApi rozhranie

CodePen.io – úprava front-end jazykov pre web developerov

Webová platforma pre vývojárov CodePen predstavuje šikovný online editor kódu na úpravu populárnych front-end jazykov ako JavaScript, HTML a CSS bez potreby inštalácie ďalšieho softvéru. Online tool poskytuje úplnú kontrolu, webovú ukážku a mnoho inšpirácie od developerov z celého sveta, pričom všetky zmeny, ktoré v kóde vykonáš, uvidíš v reálnom čase. Ide tak o ideálny nástroj aj pre učenie sa a programovanie pre začiatočníkov.

CodePen screenshot
CodePen rozhranie
Odporúčame ti...

Veľa cheatsheetov k rôznym programovacím jazykom, ale aj k hrám, softvérom či z oblasti marketingu a vzdelávania nájdeš na webovej stránke Cheatography.

Code Beautify – čitateľnejší a krajší kód webstránky

Zdá sa ti, že je tvoj zdrojový kód nevyzerá dobre a je náročný na čítanie? S tým ti môže pomôcť online nástroj Code Beautify, ktorý sa postará o to, aby bol tvoj kód nielen krásny, ale aj ľahko čitateľný. Online nástroj podporuje funkcie ako CSS Beautifier a CSS Minfier, HTML Beautifier i HTML Minfier či JavaScript Beautifier a Minfier, ktoré oceníš pri tvorbe webu.

CodeBeautify screenshot
CodeBeautify rozhranie

Metatags.io – experimentuj s obsahom webu a SEO

Okrem toho, že nástroj MetaTags.io generuje značky pre webové stránky môžeš pomocou neho taktiež upravovať a experimentovať so svojím obsahom a následne si aj pozrieť, ako bude tvoj web vyzerať na rôznych platformách ako Google, Facebook, LinkedIn a pod. Takáto funkcia ti pomôže vytvoriť obsah presne podľa tvojich predstáv rovnako ako zlepšiť SEO tvojej webovej stránky.

Metatags.io screenshot
Metatags.io rozhranie

Muzli, Colorhunt, Type Scale – nátroje pre dizajn webu

Existuje veľa online nástrojov, ktoré ti pomôžu pri výbere vhodných farieb alebo fontov pre tvoj web. Vďaka Muzli môžeš objaviť množstvo krásnych farbených paliet i farieb a inšpirovať sa dizajnmi z celého sveta. Na podobnom princípe funguje aj web Colorhunt, na ktorom nájdeš atraktívne farby a palety farieb. Pri fontoch ti zas dobre poslúži webová stránka Type Scale. Pomocou nej si budeš môcť jednoducho porovnať veľkosti i farby jednotlivých fontov v reálnom čase.

Muzli screenshot
Muzli rozhranie
Colorhunt screenshot
Colorhunt rozhranie
TypeScale screenshot
TypeScale rozhranie
Vedel si, že...

… ako web developerovi ti môže skvelo poslúžiť aj obľúbená webová aplikácia Canva. Je intuitívna, jednoduchá a rýchla a ponúka množstvo zaujímavých funkcií, vďaka ktorým tvoje dizajny webu krásne vyniknú.

Baví ťa programovanie a rád by si svoje schopnosti posunul na vyšší level? V msg life Slovakia hľadáme šikovných programátorov, ktorí majú záujem o dynamickú prácu v  poprednej IT spoločnosti. Pracuj u nás ako Java programátor senior alebo Java programátor MigArchiv a užívaj si nadštandardný plat programátora rovnako ako ďalšie atraktívne firemné benefity. Prezri si voľné pracovné miesta a pošli nám svoje CV ešte dnes.

Daj nám o sebe vedieť