Tipy, ako sa stať programátorom bez predchádzajúcich pracovných skúseností

Baví ťa programovanie, ovládaš cudzie jazyky a hľadáš si zamestnanie na pracovnej pozícii software developer? V článku sa dozvieš, aké zručnosti potrebuješ na to, aby si mohol pracovať ako programátor a poradíme ti, ako sa naučiť programovať v prípade, že skúsenosti s programovaním ešte nemáš.

Softvérový vývojár má v developerskom tíme nezastupiteľnú úlohu. Pracovná náplň programátora závisí prevažne od jeho zamerania, no vo všeobecnosti zabezpečuje tvorbu softvérových aplikácií pomocou programovacích jazykov, analýzu požiadaviek, návrh a agilný vývoj softvérových riešení rovnako ako opravu chýb či Code Reviews. Na to, aby si sa mohol stať developerom, však budeš okrem hard skills potrebovať aj určité soft skills. Poradíme ti, ktoré schopnosti ti pomôžu pri zamestnaní programátora.

Požiadavky pre pracovnú pozíciu software developer

Ako programátor by si mal určite mať už nejaké tie skúsenosti s programovaním minimálne v jednom programovacom jazyku. U nás v msg life Slovakia primárne využívame programovací jazyk Java, takže pokiaľ ovládaš Java programovanie, uplatniť sa môžeš napríklad aj ako Java programátor junior. Táto pracovná pozícia vyžaduje iba základy Java programovania, znalosť anglického jazyka a ochotu učiť sa nové veci a zvládnuť nové technológie, pričom predchádzajúce pracovné skúsenosti so zamestnaním vývojára vo väčšine IT spoločností nie sú potrebné.

Vedel si, že…
… vzhľadom na požadované zručnosti pri juniorských pozíciách je plat programátora pre začiatočníkov v IT skutočne nadštandardný. Pri zamestnaniach na pozícii junior Java programátor si totiž môžeš zarobiť až 1 600 €.

K zamestnaniu software developer taktiež potrebuješ dobré analytické a logické myslenie, skvelú abstraktnú predstavivosť a musíš byť presný, samostatný, zodpovedný a trpezlivý. Práca programátor je nielen časovo, ale aj psychicky náročná, keďže programovaním a vzdelávaním stráviš skutočne veľké množstvo času. Preto treba mať túto skutočnosť na pamäti pri výbere zamestnania.

Čo robiť, ak nemáš skúsenosti s programovaním

Máš záujem o prácu programátora, no chýbajú ti skúsenosti a potrebné vzdelanie v odbore? Od svojho vysnívaného zamestnania sa nenechaj odradiť ani v takom prípade. Pri juniorských pozíciách ti postačia základy programovania, čo môžeš poľahky dohnať možno práve aj s našou pomocou. Poradíme ti, ako začať programovať a ako sa stať programátorom bez praxe a vysokoškolského titulu z oblasti IT.

1. Premysli si, v akej oblasti chceš pracovať

Či už ťa láka tvorba webových stránok, vývoj softvérových aplikácií, automatizácia biznisových procesov, alebo programovanie v oblasti umelej inteligencie, s každým zameraním prichádzajú iné požadované vlastnosti a pracovná náplň, ktorú budeš vykonávať na danej pozícii developera. Preto si ešte pred tým, ako sa vrhneš na programovanie, poriadne rozmysli, ktorým zamestnaniam sa chceš v budúcnosti venovať. Svoje zameranie môžeš, samozrejme, vždy zmeniť, ale na začiatok ti určite pomôže, keď budeš mať jasnú predstavu o tom, aký typ programátora chceš byť.

Žena programátorka programuje na svojom počítači
Na to, aby si mohol pracovať na pozícii programátora, vysokoškolský titul nepotrebuješ.

2. Vyber si jeden programovací jazyk a zdokonaľuj sa v ňom

Po voľbe oblasti, v ktorej chceš pracovať, prichádza na rad výber programovacieho jazyka. Ten by sa mal odvíjať v závislosti od tvojho zamerania a požadovaných zručností pre dané zamestnanie. Ak sa napríklad chceš zamestnať ako Java developer, nezačneš sa učiť programovací jazyk PHP či HTML. Dôležité je vybrať si jeden a kontinuálne sa mu venovať aj popri práci. Programovacie jazyky fungujú na podobnom princípe, takže ostatné ti potom už pôjdu oveľa ľahšie.

3. Získaj odborné vzdelanie aj bez titulu

Internet, vzdelávacie kurzy pre programátorov alebo odborné knihy pre developerov? Ako budúci programátor máš veľkú výhodu práve v dostupnosti informácií, keďže zdroje o tom, ako sa naučiť programovať, nájdeš v podstate na každom rohu. Stačí si vybrať spôsob, ktorý bude pre teba najvhodnejší a môžeš začať pokojne i ako samouk.

V súčasnosti je množstvo návodov dostupných na internete, pričom IT kurzy si môžeš taktiež spraviť z pohodlia domova. Zaujímavé online kurzy programovania pre začiatočníkov ponúkajú napríklad Skillmea, Green Fox Academy, Code.org či Springboard. Ak teda nemáš vysokoškolský titul, odborné vzdelanie v oblasti programovania môžeš získať aj týmto spôsobom.

Odporúčame ti
Narazil si na oblasť, s ktorou si nevieš rady alebo máš pocit, že nenapreduješ rýchlosťou, akou by si chcel? V takom prípade ti môžu pomôcť ďalší vývojári, ktorí si podobnými problémami už prešli. Komunity pre programátorov sú mimoriadne nápomocné a motivujúce pri učení sa programovacieho jazyka. Neváhaj sa preto do jednej či rovno viacerých pridať.

4. Nič sa nevyrovná praxi v odbore

Najviac sa naučíš vtedy, keď teoretické poznatky premeníš na praktické skúsenosti. Preto sa neboj začať s vlastnými projektami, prihlás sa na stáž či rovno pošli svoje CV na juniorské programátorské pozície. Čím viac budeš programovať v danom programovacom jazyku, tým viac zručností budeš mať a tvoja cena na trhu práce porastie. Ani sa nenazdáš a budeš vychytený softvérový developer.

So zamestnaniami programátora na rôznych pozíciách prichádzajú mnohé náročné výzvy, no ak ťa zaujíma programovanie a chceš pracovať v dynamickom a zároveň veľmi dobre platenom sektore na zaujímavých projektoch, určite nebudeš sklamaný. Kto si počká, ten sa dočká a kto začne programovať, ten už neprestane. Najdôležitejšie je nevzdávať sa pri prvých prekážkach a čoskoro uvidíš, že všetka tá drina a hodiny programovania sa vyplatili.

Nádejných programátorov hľadáme aj my v msg life Slovakia, kde ťa okrem mnohých firemných benefitov čakajú atraktívny plat a možnosť kariérneho rastu. Pozri si naše otvorené pracovné ponuky pre programátorov a staň sa súčasťou medzinárodného tímu software developerov v poprednej IT spoločnosti zameranej na vývoj inteligentných softvérových riešení.

Daj nám o sebe vedieť