Java programátor expert
Bitbucket: Na čo sa používa a aké sú jeho výhody?
Bitbucket je jedným z obľúbených riešení pre mnohých vývojárov. Poskytuje miesto na správu Git repozitárov a umožňuje spoluprácu s ostatnými členmi tímu. Týmto spôsobom urýchľuje a uľahčuje celý proces práce a zaisťuje tie najlepšie výsledky. Aké výhody Bitbucket poskytuje a prečo by si ho mal vyskúšať?
Čo je Bitbucket?
Git Bitbucket je hostingová služba založená na obľúbenom systéme Git, ktorú vlastní spoločnosť Atlassian. Bitbucket ponúka bezplatné účty aj komerčné plány s neobmedzeným počtom úložísk.
Bitbucket založil v roku 2008 Jesper Nøhr. Vďaka jednoduchému ovládaniu a skutočnosti, že viaceré funkcie dokážu uľahčiť mnohé pracovné úkony, si Bitbucket vyslúžil veľa pozornosti v krátkom čase.
O dva roky neskôr, v roku 2010, získala Bitbucket spoločnosť Atlassian. Tá pridala niekoľko funkcií vrátane podpory pre Git Large File Storage (LFS), ktorá sa objavila v roku 2016.
Služby Bitbucket
Bitbucket poskytuje vývojárom tri základné služby:
- Bitbucket Cloud
- Bitbucket Server
- Bitbucket Data Center
Bitbucket Cloud
Základnou službou je Bitbucket Cloud, ktorý sa v minulosti označoval len ako Bitbucket. Ide o službu napísanú v jazyku Python pomocou webového rámca Django. Bitbucket Cloud sa spravidla využíva na kontrolu kódu. Služba podporuje tieto funkcie:
- Stiahnutie žiadostí s kontrolou kódu a komentármi
- Dvojstupňové overenie
- Kontroly zlúčenia
- Zoznam povolených IP adries
- Vyhľadávanie kódu
- Wiki stránky pre každý projekt
- Podpora rôznych doplnkov
- Sledovanie problémov
- Inteligentné zrkadlenie
- Integrácia s nástrojmi, ako Jira, Crucible, Bamboo, Jenkins či HipChat
- Hlboká integrácia s Trello
- Integrácia tretích strán, ktorá zaručuje, že celý proces vývoja je oveľa efektívnejší
- REST API na vytváranie aplikácií tretích strán, ktoré môžu používať akékoľvek programovacie jazyky
- Git Large File Storage (LFS), čiže rozšírenie, ktoré prakticky „zmenšuje” veľké súbory v tvojom úložisku, vďaka čomu ti zbytočne nekomplikujú prácu alebo ukladanie ďalších súborov
Atlassian má v ponuke viacero alternatív Bitbucket Cloud, ktoré sa od seba odlišujú nielen funkciami, ktoré poskytujú, ale aj cenou.
- Free – bezplatná možnosť vhodná pre maximálne 5 používateľov. Funkcie sú v tejto alternatíve pomerne obmedzené, preto nemusia stačiť Java programátorom seniorom. Naopak, v rámci programovania pre začiatočníkov to môže byť vhodná voľba.
- Standard – platená varianta, ktorú môže využívať neobmedzené množstvo vývojárov. Predstavuje zlatú strednú cestu pre začiatočníkov aj pokročilých.
- Premium – ide o voľbu vhodnú pre väčšie tímy a profesionálov, ktorí vyžadujú množstvo funkcií.
Bitbucket Server
Bitbucket Server, v minulosti známy ako Stash, je kombináciou servera Git a webového rozhrania napísaného v jazyku Java a vytvoreného pomocou Apache Maven. Služba umožňuje používateľom vykonávať základné operácie Git, ako je napríklad kontrola alebo zlučovanie kódu. Okrem toho kontroluje zápis kódu a prístup k jeho čítaniu.
Bitbucket Server taktiež podporuje integráciu s inými nástrojmi Atlassian, ako je napríklad Jira alebo Open DevOps.
Bitbucket Server je podobne ako Bitbucket Data Center komerčný softvérový produkt. V súčasnosti poskytuje spoločnosť Atlassian len jeho skúšobnú verziu. Po jej skončení si budeš musieť zaobstarať Bitbucket Data Center v prémiovej verzii.
Plat programátora sa na Slovensku pohybuje od 1 560 do 3 334 eur. Chcel by si toľko zarábať aj ty? Nauč sa viac o Bitbucket, zlepši sa v IT oblasti a nájdi si zamestnanie, ktoré ťa bude baviť.
Bitbucket Data Center
V ponuke Bitbucket nájdeš aj alternatívu Data Center, ktorá je ideálna pre veľké tímy a spoločnosti. Na rozdiel od základného Bitbucket poskytuje oveľa vyšší výkon, vysokú dostupnosť a tzv. inteligentné zrkadlenie. Táto funkcia zlepšuje rýchlosť klonovania, čo ocenia najmä tímy pracujúce s veľkými úložiskami.
Bitbucket Data Center je k dispozícii len ako platená služba. Jeho cena sa odvíja od toho, koľko členov v tíme bude systém používať. Zvoliť si môžeš licenciu pre minimálne 25 používateľov a maximálne 30-tisíc používateľov.
Funkcie Bitbucket
Bitbucket má viacero funkcií, vďaka ktorým uľahčuje prácu mnohým vývojárom. K hlavným patria:
Bitbucket CI/CD
Pomocou Bitbucket si môžeš vytvárať výkonné, automatizované pracovné postupy. Celý proces nastavenia je rýchly a jednoduchý. Pomocou šablón to zvládneš v dvoch krokoch.
Po aplikovaní automatizácie môžeš sledovať, ako jednotlivé procesy postupujú krok po kroku. V prípade, že by ti niečo nevyhovovalo, môžeš postup kedykoľvek zmeniť a aktualizovať.
Cloud Security
Cloud Security sa zameriava na zabezpečenie tvojich citlivých údajov. Obsahuje bezpečnostné nastavenia, ktoré pri prihlasovaní vyžadujú dvojfaktorovú autentifikáciu. Okrem toho podporuje bezpečnostné kľúče so štandardom FIDO U2F.
Funkcia Cloud Security takisto šifruje repozitáre na základe AES-256 v prípade, že ich nepresúvaš a sú na rovnakom mieste. Ak by si repozitáre presúval, Cloud Security ich šifruje na základe TLS 1.2+.
DevSecOps
Na zabezpečenie práce svojho tímu môžeš využiť aj službu DevSecOps, ktorá sa zameriava na monitoring slabých miest. Takýmto spôsobom sa vieš vyhnúť úniku citlivých informácií alebo dôležitých údajov.
Podobne ako DevOps, aj DevSecOps je organizačná a technická metodika, ktorá kombinuje pracovné postupy projektového manažmentu s automatizovanými IT nástrojmi. DevSecOps integruje aktívne bezpečnostné audity a bezpečnostné testovanie do agilného vývoja a pracovných postupov DevOps, čím zaisťuje, že bezpečnosť je už súčasťou pracovného postupu. Nie je aplikovaná iba na hotový produkt.
Používanie DevSecOps je jednoduché a rýchle. Zvládne to aj začiatočník. Služba ti pritom poskytne prehľadné informácie a štatistiky o tvojom zabezpečení.
DevSecOps môžeš kombinovať aj s funkciou CI/CD, a to tak, že pomocou CI/CD (continuous integration a continuous delivery) zavedieš pravidelné testovanie zabezpečenia tvojho pracovného postupu.
Code review
Kontrolovanie kódu môže byť v niektorých prípadoch komplikované a zdĺhavé. Bitbucket ti preto poskytuje praktickú službu s názom Code review. Táto služba za teba skontroluje kód a k chybám alebo iným komplikáciám ti poskytne aj podrobné komentáre. Oprava kódu ti vďaka tomu nebude trvať dlhé hodiny, ale len zopár minút.
Výhodou tejto funkcie je aj jednostránkové zobrazenie. Ináč povedané, pri oprave kódu nemusíš prepínať medzi jednotlivými kartami. Všetko máš na jednom mieste.
Dokumentácia Bitbucket
Použitie Bitbucket ti uľahčuje najmä podrobne spísaná dokumentácia, vďaka ktorej v priebehu niekoľkých sekúnd zistíš všetko, čo potrebuješ. Množstvo dôležitých informácií nájdeš aj priamo pri produkte na oficiálnej webovej stránke. Sú tam spísané praktické kroky, ako s Bitbucket začať. Nechýba ani prehľadné zoznámenie s produktom.
Pri študovaní Bitbucket ti pomôžu taktiež odborné články na webe, e-knihy či praktické videá, ktoré nájdeš na Youtube či Facebooku.
Bitbucket tutorial
Použitie Bitbucket je rýchle. Stačí len, aby si sa na oficálnej stránke Bitbucket.org zaregistroval, vytvoril si používateľské meno pre Bitbucket Cloud a vytvoril svoje prvé úložisko, prípadne ho do systému naimportoval. Následne môžeš začať pracovať.
Skúšaj jednotlivé funkcie a možnosti, ktoré ti Bitbucket poskytuje. Ak si niečím nebudeš istý, kontaktuj podporu, prípadne si prečítaj podrobne spracovanú dokumentáciu.
Bitbucket vs GitHub
Okrem Bitbucket môžeš v rámci vývoja využívať aj iné programy alebo služby. K nim patrí napríklad GitHub, ktorý s Bitbucket zdieľa niekoľko podobných vlastností, no vo všeobecnosti ide o pomerne odlišné riešenia.
GitHub je hostingová služba, ktorá je určená na vývoj softvéru a kontrolu verzií prostredníctvom systému Git. Github poskytuje vývojárom viacero funkcií. K nim patrí napríklad sledovanie chýb, spravovanie úloh či riadenie prístupu.
Väčšina vývojárov využíva GitHub ako hosting na vývoj open-source projektov. Okrem toho ho mnohí využívajú aj ako priestor na bezplatné ukladanie súkromných repozitárov. Túto službu začal GitHub poskytovať od januára 2019.
GitHub má viacero funkcií. K hlavným z nich patrí:
- dokumentácia,
- wiki pre každý projekt,
- sledovanie chýb,
- ukladanie histórie verzií,
- podpora emotikonov,
- integrácia adresárov,
- tvorba vnorených zoznamov úloh v súboroch,
- vizualizácia geopriestorových dát,
- prehliadanie PDF dokumentov.
GitHub má množstvo skvelých výhod, vďaka čomu ho môžeš využívať pri rôznych úlohách. Poďme však na samotné rozdiely. V čom sa GitHub a Bitbucket odlišujú najviac?
Rozšírenia a integrácie tretích strán
Jednotlivé služby poskytujú množstvo rozšírení a aplikácií, ktoré zlepšujú ich funkčnosť a užitočnosť. Z kvantitatívneho hľadiska má Bitbucket náskok pred GitHub. Atlassian Marketplace totižto obsahuje viac ako 2 300 aplikácií, ktoré môžeš využívať v Bitbucket.
GitHub Market poskytuje menej aplikácií (len niečo cez 90), no na druhej strane má “GitHub Actions”, ktoré sa ľahko integrujú do GitHub a poskytujú skvelé funkcie. Hoci nižší počet aplikácií môže signalizovať, že Githubu bude niečo chýbať, no pre mnohých vývojárov, ktorí preferujú programovanie v Jave, prípadne v inom jazyku, to bude stačiť.
Používateľské rozhranie
V rámci používateľského rozhrania u mnohých vyhráva Bitbucket, ktorý sa vyznačuje čistým a intuitívnym prostredím. To zjednodušuje prácu ako začiatočníkom, tak aj vývojárom s množstvom skúseností.
O GitHub sa dá vo všeobecnosti povedať, že nie je príliš komplikovaný, no občas je menej prehľadný a mätúci.
Wiki stránky
Ďalší rozdiel, ktorý je dôležité spomenúť, sú wiki stránky. Tie dokážu mnohokrát uľahčiť spoluprácu a komunikáciu medzi jednotlivými členmi tímu. Bitbucket poskytuje wiki stránky pre každé z úložísk, pričom si môžeš nastaviť, či stránky budú súkromné, alebo verejné.
GitHub poskytuje wiki stránky len pre bezplatné verejné úložiská. Ak teda využívaš súkromné úložiská, wiki nebudeš mať k dispozícii.
Komunita a podpora
Bitbucket je zameraný prevažne na organizácie a podniky. GitHub je presným opakom. Ide o jeden z najväčších systémov, ktorý používajú milióny ľudí po celom svete. Mnohých vývojárov teší okrem množstva funkcií aj veľká open-source komunita, ktorá ti v prípade akýchkoľvek problémov dokáže efektívne pomôcť.
Cena
Veľkým rozdielom medzi službami je aj cena. V prípade Bitbucketu sa odlišuje v závislosti od toho, ktorú alternatívu si zvolíš. Ak si zvolíš Bitbucket Cloud, tak okrem bezplatného variantu si môžeš vybrať aj Standard za 3 doláre mesačne na jedného používateľa alebo Premium za 6 dolárov mesačne na jedného používateľa.
Ak sa rozhodneš pre Data Center, cena je od 2 300 dolárov ročne pre 25 členov.
Cena GitHub sa taktiež odvíja od alternatívy, ktorú si zvolíš. Okrem bezplatnej možnosti je k dispozícii aj balík Team za 44 dolárov ročne na jedného používateľa a Enterprise za 231 dolárov ročne na jedného používateľa.
Vyskúšaj Bitbucket aj ty
Bitbucket je skvelým riešením pre mnohých vývojárov, spoločnosti a veľké tímy. Nauč sa s ním pracovať a zjednoduš si celý proces svojej práce. Ovládanie služby, ako napríklad Bitbucket, je tiež výborným dodatkom do tvojho životopisu. Ak máš záujem o prácu v IT oblasti, prezri si naše voľné pracovné miesta a zisti, či medzi nimi nenájdeš aj niečo pre seba.