Eclipse IDE ako vývojové prostredie pre Javu: Aké sú jeho výhody?

Eclipse IDE je populárne integrované vývojové prostredie známe aj ako Integrated Development Environment (z angl. skratky IDE). Pre programátorov má množstvo výhod, vďaka čomu ho používajú milióny ľudí po celom svete. Ak premýšľaš, že by si ho chcel vyskúšať aj ty, no nevieš, či je tento softvér pre teba, si na správnom mieste. Spísali sme pre teba základné informácie, ktoré sa oplatí poznať.

Čo je integrované vývojové prostredie Eclipse Java?

Eclipse Java je bezplatná vývojová platforma založená na programovacom jazyku Java. Mnohí využívajú Eclipse v kombinácii s programovacím jazykom Java aj ako integrované vývojové prostredie pre Java programovanie. Okrem Eclipse IDE poznáme aj množstvo ďalších vývojových prostredí, ako napríklad Visual Studio, Android Studio, pyCharm alebo IntelliJ.

Vývojová platforma Eclipse je napísaná v Jave a primárne slúži na vývoj Java aplikácií. Nemusíš však používať iba programovací jazyk Java. Platforma Eclipse je kompatibilná aj s inými programovacími jazykmi, ako napríklad s C++, JavaScript, PHP, Prolog, Python, Scala, Scheme či Rust. Na to, aby si mohol tieto jazyky používať, ti stačí jeden z pluginov.

Práve tie využíva Eclipse Java pre svoje fungovanie. Eclipse plugin rozširuje základnú funkcionalitu Eclipsu a umožňuje prispôsobiť si svoj základný pracovný priestor. K dispozícii je ich viacero. Väčšina z nich je dostupná zadarmo a stiahnuť si ich môžeš najmä z Eclipse Marketplace.

Odporúčame ti...

…základný balík Eclipse, ktorý tvoria pluginy JDT a PDE, predstavuje kompletné vývojové prostredie označované aj skratkou IDE? Toto prostredie je určené nielen pre Java programátorov.

Veľký plus predstavuje aj zavedenie frameworku OSGi (Equinox) vo verzii 3.0, ktorý umožňuje rozšíriteľnosť produktu. Dôvodom je dynamické nahrávanie pluginov v situáciách, keď ich skutočne potrebuješ.

Eclipse IDE práca Java programátorky
Využívaj Eclipse s rôznymi programovacími jazykmi.

Prostredie Eclipse v minulosti fungovalo na základe Common Public License. Neskôr prešlo na vlastnú licenciu s názvom Eclipse Public License (EPL). Okrem tejto licencie existuje ešte jedna, a to Eclipse Distribution License (EDL). Ak ju chceš získať, musíš o ňu požiadať.

Aké verzie Eclipse poznáme a ako ich rozoznať

V minulosti vydávala spoločnosť Eclipse Foundation nové verzie vývojového prostredia každý rok. Pre mnohých bol zaujímavý najmä ich názov. Najstaršie verzie Callisto, Europa či Ganymede boli inšpirované mesiacmi Jupitera. Po nich nasledovali mená spojené s mytológiou alebo slnkom – Helios, Indigo či Juno.

Niektoré verzie obsahovali len menšie zmeny, iné potešili zaujímavými novinkami. Verzia Luna z roku 2014 získala napríklad integrovanú podporu pre Java 8. V roku 2018 prešla spoločnosť na štvrťročné vydávanie nových verzií. Od tohto roka sa zmenilo aj pomenovanie. Odvíja sa od samotných mesiacov, keď je verzia vydaná. Napríklad, keď vyšla verzia v septembri 2020, jej názov je 2020-09.

Odporúčame ti...

Na správu úloh v Java Eclipse môžeš využívať voliteľný softvérový komponent s názvom Mylyn. Pomôže ti efektívne pracovať s viacerými úlohami, ako napríklad chyby, hlásenia problémov alebo nové funkcie.

Programovanie s Eclipse

Integrované vývojové prostredie Eclipse predstavuje multiplatformový nástroj s výkonným používateľským rozhraním, ktoré podporuje systém drag and drop. Vývojárom umožňuje spojiť všetky časti počítačového programu na jednom mieste a jednoducho tak pracovať na škálovateľnom a open source vývoji softvéru.

IDE vlastnosti, ktoré uľahčujú vývoj

IDE zvyšuje efektivitu vývojárov spojením bežných procesov vývoja softvéru, ako sú úprava zdrojového kódu, vytváranie spustiteľných súborov a Debugging do jedného nástroja. Nástroje IDE sú určené na pokrytie programovania, ktoré pomáha pri vytváraní ďalších aplikácií. IDE tak pomáha vývojárom okamžite začať programovať nové aplikácie bez ďalších konfigurácií.

Debugging

Keď program zlyhá, často poskytuje len málo informácií o skutočnom dôvode svojho zlyhania. Debugging predstavuje rutinný proces lokalizácie a odstraňovania chýb či abnormalít z programov. Pomáha nájsť i ten najmenší bug, ktorý nie je viditeľný počas kontroly kódu alebo ktorý nastane iba za konkrétnych podmienok, a zistiť tak, prečo program zlyháva či generuje nepravdepodobný výsledok. Taktiež umožňuje programátorovi prejsť celý program a nastaviť tzv. breakpoints. Tie program zastavia na kľúčových miestach, na ktoré sa budeš môcť vrátiť v prípade zlyhania programu.

Code completion

Inteligentný IDE nástroj Code completion je navrhnutý tak, aby odstránil potrebu zapisovania celých sekvencií znakov, čím programátorom nielen šetrí čas, ale znižuje tiež počet chýb zapríčinených preklepmi. Táto funkcia zlepšuje workflow a pomáha vývojárom inteligentne a automaticky dopĺňať bežné komponenty kódu.

Vedel si, že...

… Code completion skúma zdrojový kód okolo kurzora. Keď stlačíš shortcut na Code completion, Ctrl + medzerník, systém zobrazí kontextové okno s príslušnými možnosťami textu, ktorý sa má do programu vložiť na miesto kurzora. Toto vyskakovacie okno môže obsahovať typy záznamov, názvy polí alebo iné informácie v závislosti od toho, kde je vsuvka umiestnená.

Refactoring

Premenovanie triedy používanej v celom projekte môže zabrať veľa času. Refactoring ale uľahčuje prácu tým, že automaticky zisťuje a upravuje všetko, čo závisí od premenovanej triedy. Tento nástroj IDE tak umožňuje programátorom vykonávať komplexné zmeny a premenovávať ich.

Plne funkčné vývojové prostredie Eclipse C++

Vývojové prostredie Eclipse môžeš používať aj s jazykom C a C++. Slúži na to projekt Eclipse C++, označovaný tiež ako CDT. Eclipse CDT má rovnako ako Eclipse IDE množstvo funkcií, vrátane editora kódov so zvýrazňovačom syntaxe, nástrojov na vizuálne ladenie či podpory vytvárania projektov.

Eclipse IDE práca Java programátora
Eclipse sa dá používať aj s jazykom PHP.

Vývojové prostredie Eclipse PDT pre ľahšiu rozšíriteľnosť

Projekt Eclipse PDT, označovaný aj ako PHP, slúži na to, aby poskytol vývojové prostredie PHP pre platformu Eclipse. V prípade, že používaš programovací jazyk PHP, určite toto IDE využiješ. Projekt PHP, podobne ako vývojové prostredie Eclipse IDE, uľahčuje rozšíriteľnosť a celkové použitie. Poskytuje viacero funkcií, vrátane zvýraznenia a overenia syntaxe, kódovej navigácie, formátovania kódu či šablón pre kódy. Samozrejme, netreba zabúdať ani na poskytovanie samotného praktického ekosystému charakteristického pre Eclipse.

Vývojové prostredie Eclipse Python

Samostatnou kategóriou je Eclipse Python, vývojové prostredie pre Python programovanie, ktoré umožňuje vysoko produktívne objektovo orientované programovanie. Využiť môžeš praktický plugin PyDev, ktorý ti umožňuje používať Python v rámci platformy Eclipse. Okrem toho podporuje tiež jazyk Jython a IronPython.

Plugin PyDev poskytuje viacero funkcií, vrátane dokončenia a analýzy kódu, integrácie s Django a zvýraznenie syntaxe. Nechýba ani integrácia s Google App Engine a možnosť pridávania alebo odstraňovania komentárov.

Čo je Eclipse Foundation?

Spolu s Eclipse sa môžeš stretnúť aj s pojmom Eclipse Foundation. Ide o nadáciu a nezávislú neziskovú spoločnosť so sídlom v Kanade. Jej úlohou je riadiť komunitu vývojárov používajúcich vývojové prostredie Eclipse.

Integrované vývojové prostredie vzniklo v roku 2001, keď sa vytvorilo konzorcium s radou správcov. To malo podporiť vývoj Eclipse ako softvéru s otvoreným kódom. Pôvodnými členmi konzorcia boli spoločnosti IBM, Borland, Merant, ONX Software Systems, Rational Software, Red Hat, SuSE, TogetherSoft a WebGain.

Eclipse IDE práca Java programátora
Objav všetky výhody, ktoré má vývojové prostredie Eclipse.

Eclipse dlho bojoval s najväčším konkurentom, ktorým bol Visual Studio od Microsoftu. V roku 2016 však spoločnosť Microsoft vyhlásila, že sa pripojí k Eclipse Foundation a podporí integráciu svojho programu Visual Studio. Vývojárom používajúcim Eclipse tak poskytla plný prístup k Visual Studio Team Services.

Odporúčame ti...

… názov Eclipse, čo v preklade znamená zatmenie, mal podľa niektorých naznačovať zatienenie populárneho vývojového prostredia Visual Studio od Microsoftu, ktorý bol v začiatkoch najväčším konkurentom Eclipse.

Eclipse Foundation poskytuje členom komunity štyri základné služby, a to:

 • správu IP
 • rozvoj ekosystému
 • IT infraštruktúru
 • softvérový marketing

Nadácia sa takisto zameriava na vytváranie prostredia pre rôzne projekty s otvoreným kódom a na to, aby slúžila komunite Eclipse.

Aké sú najdôležitejšie funkcie Eclipse IDE?

Eclipse IDE má dôležité postavenie na trhu vývojových prostredí. Mnohým programátorom poskytuje potrebné funkcie a vďaka praktickým prvkom vie zjednodušiť prácu. O aké funkcie ide?

Praktický pracovný priestor pre všetky projekty

Eclipse poskytuje praktický pracovný priestor, v ktorom si môžeš spojiť všetky projekty. Na jednom mieste tak máš uložené súbory, obrázky a ďalšie potrebné dáta, nehovoriac o tom, že práca a celkové spravovanie dát je jednoduché a rýchle. Pracovnému priestoru sa prispôsobíš za pomerne krátky čas.

Vyšší komfort vďaka editorom a rôznym zobrazeniam

Vývojové prostredie Eclipse poskytuje editory a rôzne možnosti zobrazenia. Tieto náhľady sa nazývajú aj perspektíva, pričom pre každú konkrétnu skupinu údajov získaš samostatný náhľad. Takáto funkcia uľahčuje používanie a poskytuje vyšší komfort.

Skvelé prostredie aj pre väčšie IT projekty

Prostredie Eclipse IDE je navrhnuté tak, aby zvládalo i veľké IT developerské projekty. Ak teda pracuješ na niečom väčšom, môžeš sa rozhodnúť práve pre Eclipse IDE. Pri jeho používaní si môžeš byť istý, že ti poskytne potrebnú podporu.

Prečo používať Eclipse Java?

Z popisu Eclipse si mohol zistiť, aké výhody prináša tento softvér programátorom. Okrem nich ťa poteší aj ďalšími silnými stránkami, a to:

 • Eclipse IDE poskytuje podporu pri modelovaní dát (napr. UML) i podporu pre testovanie (JUnit testy).
 • Používa sa už viac ako 20 rokov, softvér je stabilný, spoľahlivý a takmer bez chýb.
 • Problémy s riešením sú väčšinou už zdokumentované vďaka obrovskej komunite používateľov vývojového prostredia Eclipse.
 • Eclipse IDE má pravidelné aktualizácie, ktoré od roku 2018 prichádzajú každý štvrťrok.
 • Inštalácia Java Eclipse je pomerne jednoduchá, no vyžaduje si nainštalovanie JDK (Java Development Kit) a prepojenie knižníc s Eclipsom.
 • Mnohí používajú Eclipse aj kvôli jeho zjednodušenému užívateľskému rozhraniu. V ňom môžeš jednoducho programovať a vyvíjať aplikáciu s množstvom funkcií.
 • V rámci pracovného priestoru v Eclipse IDE môžeš spájať viacero projektov dokopy.
 • Platforma Eclipse podporuje nástroje JPA a JSF a takisto podporuje úpravu súborov XML.
 • Na platforme Eclipse Java nájdeš záložku zobrazenia servera. Pomocou nej môžeš aplikáciu nasadiť na ľubovoľný server podľa svojich potrieb priamo z vývojového prostredia.
 • Eclipse poskytuje projekt Eclipse Web Tools Platform (WTP), ktorý disponuje nástrojmi pre vývoj webových stránok a Java EE aplikácií. Projekt zahŕňa grafické editory pre rôzne jazyky aj aplikácie na zjednodušenie vývoja. Nechýbajú mu ani nástroje na podporu nasadzovania, spúšťania a testovania aplikácií.
 • Veľkou výhodou Eclipse je takisto to, že je bezplatný. Pri jeho používaní sa nemusíš báť zbytočných výdavkov.

Návod na inštaláciu Java a Eclipse IDE na Windows

Pripravili sme teba detailný návod na inštaláciu Java a Eclipse IDE na Windows.

Aké nevýhody má Eclipse IDE?

Vývojové prostredie Eclipse disponuje množstvom skvelých výhod. Nechýba mu však ani zopár mínusov, s ktorými pri jeho používaní musíš počítať. Sú to:

 • Pomalší výkon – Eclipse má tendenciu fungovať pomalšie ako niektoré iné vývojové prostredia.
 • Občas zamŕza – v spojitosti s pomalším výkonom sa môžeš niekedy stretnúť aj s nepríjemným zamrznutím.
 • Vyššia záťaž na RAM pamäť – v niektorých prípadoch môže Eclipse predstavovať veľkú záťaž pre vyrovnávaciu pamäť RAM.

Oplatí sa používať vývojové prostredie Java Eclipse?

Eclipse je bezplatné vývojové prostredie, ktoré poskytuje zaujímavé možnosti pre Java programovanie i programovanie v iných programovacích jazykoch pomocou pluginov. V súčasnosti patrí medzi najpoužívanejšie IDE na trhu. Niet sa však čomu čudovať. Je vhodné nielen na menšie, ale aj väčšie projekty. Preto sa ho rozhodne oplatí vyskúšať, a to najmä v prípade, že používaš programovací jazyk Java. Na svoje si ale prídeš tiež pri jazyku Python či C++. Využi všetky výhody Eclipse IDE a zjednoduš si svoju prácu ako Eclipse Java developer.

Open source integrované vývojové prostredie Java Eclipse využívame aj u nás v msg life Slovakia pre programovanie v Java a vývoj Java aplikácií a softvéru na mieru. Ak sa chceš stať súčasťou nášho vývojárskeho tímu a podieľať sa na zaujímavých projektoch v medzinárodnom tíme, prezri si naše otvorené pracovné miesta a pridaj sa k nám ešte dnes.

Daj nám o sebe vedieť