Prečo si vybrať zamestnanie programátora a aké výhody prináša práca software developera?

Programovanie je ako jedna z hlavných oblastí IT v dnešnej dobe mimoriadne lákavé zamestnanie, v ktorom máš možnosť neustále rásť. Vysoký dopyt po softvérových developeroch a náročnosť práce môže totiž za to, že si ako programátor dokážeš zarobiť viac, ako na iných pozíciách v IT. Pokiaľ zvažuješ výber zamestnania v IT, v tomto článku sa dozvieš, aké benefity ponúka pracovná pozícia programátora.

Náplň práce software developera sa líši v závislosti od pozície, ktorú vykonáva. Vo všeobecnosti však programátor vytvára softvérové aplikácie pomocou programovacích jazykov, analyzuje požiadavky, navrhuje a vyvíja softvérové riešenia a opravuje vzniknuté chyby v zdrojovom kóde. Na to, aby si sa stal dobrým programátorom, sa určite nezaobídeš bez trpezlivosti, chute zdolávať výzvy a odhodlania neustále sa vzdelávať.

Okrem toho potrebuješ k zamestnaniam v IT aj odborné vzdelanie, ktoré získaš buď na vysokej škole, alebo prostredníctvom samovzdelávania. Teoretické znalosti musíš vedieť, pochopiteľne, tiež prakticky využiť, čo dosiahneš praxou a ďalším vzdelávaním. So zamestnaním software developera ale prichádzajú i mnohé výhody a my ti teraz prezradíme, o aké konkrétne ide.

O softvérových developerov je veľký záujem

Naša spoločnosť je závislá od technológií, pričom dopyt po kvalifikovaných, no najmä dobrých programátoroch je naozaj vysoký. Ak teda ovládaš programovanie alebo minimálne aspoň základy programovania, prácu si nájdeš veľmi rýchlo. So zamestnaniami developera sa totiž spája určitá istota, ktorá nie je pri každej práci samozrejmosťou.

V prípade, že sa chceš stať žiadaným programátorom, sa musíš v programovaní neustále zlepšovať a, ako sa hovorí, „nezaspať na vavrínoch“. Technológie sa vyvíjajú rapídnym tempom, preto musíš držať krok s najnovšími trendmi v programovaní. To ti zabezpečí záujem zo strany potenciálnych zamestnávateľov a lepšie možnosti pri výbere zamestnania.

Ďalšou možnosťou, ako zvýšiť svoju cenu na trhu práce je ovládať okrem anglického aj nemecký jazyk. Pracovná pozícia web developer s nemčinou je momentálne veľmi žiadaná a taktiež lepšie finančne ohodnotená, takže jazykové zručnosti sa ti zaručene vyplatia.

Na prácu programátora nepotrebuješ titul, ale skúsenosti

Hoci by sa mohlo zdať, že k zamestnaniu vývojára vyžadujú IT spoločnosti vysokoškolský titul, opak je pravdou. V porovnaní s inými profesiami sú softvéroví developeri väčšinou posudzovaní na základe svojich zručností a praktických skúseností. Vzdelanie programátora je, samozrejme, dôležité, ale nevzťahuje sa výlučne na titul z vysokej školy. Zároveň ale nezabudni, že čím viac skúseností s programovaním získaš, tým žiadanejším programátorom sa môžeš stať.

Odporúčame ti
V programovaní sa môžeš zlepšovať štúdiom odbornej literatúry, návštevou kurzov zameraných na programovanie a praktickým implementovaním vedomostí v praxi. Ak budeš trpezlivý a odhodlaný, úspech v podobe dobrého zamestnania ťa určite neminie.

Žena programátorka sa opiera o stenu s úsmevom na tváry
Práca softvérového programátora sa dynamicky vyvíja a ponúka príležitosť kariérneho rastu.

Zaujímavé finančné ohodnotenie

Napriek tomu, že je o programovanie veľký záujem najmä z dôvodu dobrého finančného ohodnotenia, nájsť a získať skúseného software developera je mimoriadne náročné. Práve preto sa platy programátorov na Slovensku aj v zahraničí pohybujú na vrchných priečkach. Pýtaš sa, koľko zarába programátor? Priemerná hrubá mzda na pozícii softvérový developer sa na Slovensku pohybuje v rozmedzí od 1470 do 3329 €, pričom 10 % vývojárov zarába menej ako 1470 € a ďalších 10 % viac ako 3329 €. Pre porovnanie bola na Slovensku v roku 2021 vyčíslená priemerná mzda na 1211 €, čo dokazuje, že výška platu programátora je skutočne atraktívna a nadštandardná.

Vedel si, že…
… ak ovládaš programovací jazyk Java, ktorý vyžadujeme aj u nás v msg life Slovakia, tvoj hrubý plat na pozícii softvérový developer bude ešte vyšší. Priemerná mzda v zamestnaniach Java programátor sa totiž pohybuje v rozmedzí od 1560 do 3334 €.

Bohaté možnosti kariérneho rastu a výber pracovných ponúk

V IT oblasti sa nemusíš obávať stagnácie a stereotypu, pretože tento sektor sa neustále vyvíja. Ako software developer sa budeš stále vzdelávať a rozvíjať svoje zručnosti, čo ti prinesie aj možnosť kariérneho rastu. Z pozície Java programátor junior sa napríklad v msg life môžeš vypracovať cez Java programátor medior/senior na Java programátor expert.

A ak by si sa chcel venovať vývoju a údržbe softvérov na správu projektov, plánovanie a dochádzku, po niekoľkoročných skúsenostiach na pracovnej pozícii developer medior sa môžeš uberať týmto smerom a skúsiť zamestnanie Java programátor ERP.

V prípade, že máš potrebu neustále napredovať a posúvať sa ďalej, práca software developera zaručene naplní tvoje očakávania. Každý programátor má na výber z množstva ponúk práce. V tejto oblasti je dlhodobý nedostatok ľudí.

Odporúčame ti
Zamestnanie programátor nie je určené len pre mužov. Dvere sú dokorán otvorené aj pre ženy. Navyše, prvým počítačovým programátorom bola žena – Ada Lovelace. Preto je práca vývojára odporúčaná pre všetkých bez ohľadu na pohlavie.

Programátor môže pracovať v office aj remote

Veľkou výhodou práce developera je flexibilita. Už v dobe, keď nebol Home Office štandardom, pracovalo množstvo programátorov na diaľku. Vývojárov neobmedzuje priestor a často ani čas. Na svoju prácu zvyčajne potrebujú len počítač a pripojenie na internet, preto môžu pracovať naozaj hocikde. Flexibilný pracovný úväzok je vhodný predovšetkým pre ľudí, ktorým nevyhovuje štandardná časovo ohraničená pracovná doba, ktorí sa popri zamestnaní venujú aj iným činnostiam alebo chcú pracovať vo večerných hodinách.

Benefitom sú tiež rôzne možnosti zamestnania. Ako programátor sa môžeš zamestnať na trvalý pracovný pomer, živnosť alebo sa neviazať na jedného zamestnávateľa a pracovať na voľnej nohe. Výber formy práce sa odvíja od tvojich preferencií, pričom každá z nich má svoje špecifické výhody. Je iba na tebe, ako sa rozhodneš.

Okrem všeobecných výhod práce programátora poskytuje každá IT spoločnosť špecifické firemné benefity pre svojich zamestnancov. My v msg life Slovakia napríklad ponúkame atraktívny plat, flexibilný pracovný čas, možnosť pracovať aj počas rodičovskej dovolenky, nízku fluktuáciu zamestnancov, bezplatné jazykové kurzy a odborné školenia alebo masáže priamo na pracovisku. Ak ťa zaujíma práca programátora a chceš sa stať súčasťou nášho developerského tímu, pozri si  voľné pracovné miesta, a pošli svoje CV na pracovnú pozíciu, o ktorú máš záujem. Pridaj sa do rastúcej poprednej IT spoločnosti ešte dnes.

Daj nám o sebe vedieť