Si junior programátor bez VŠ vzdelania? Poradíme ti, ako sa stať developerom

Pokiaľ začínaš s programovaním, prípadne sa mu venuješ už nejaký ten čas, ale nemáš v pláne štúdium na vysokej škole, máme pre teba skvelé správy. Pre zamestnanie software engineer totiž vysokoškolský titul z oblasti IT vo väčšine IT spoločností nie je nevyhnutný, takže sa programátorom môžeš stať aj bez neho. Prinášame ti návod, ako na to.

Povolanie software developer je skvelou kariérnou voľbou najmä pre nováčikov v IT sektore, ktorých baví programovanie a chcú naštartovať svoju kariéru v oblasti informačných technológií. Pracovná náplň programátora sa odvíja v závislosti od jeho pozície, zamerania, zamestnania i programovacieho jazyka, pričom zamestnanie programátor so sebou prináša mnohé výhody, vďaka ktorým je tak populárne nielen medzi zamestnancami, ale aj zamestnávateľmi.

Najdôležitejšia je znalosť programovacích jazykov

K zamestnaniu na pracovnej pozícii junior programátor budeš potrebovať predovšetkým základy programovania minimálne v jednom programovacom jazyku. Pred výberom samotného povolania si preto najprv premysli, čo chceš programovať a akej oblasti sa plánuješ venovať. Iný programovací jazyk využiješ pri programovaní softvéru, umelej inteligencie či ako PHP programátor webových stránok a aplikácií, takže sa uisti, že spĺňaš požadované kritériá a následne im prispôsob svoje ďalšie vzdelávanie.

Odporúčame ti
V súčasnosti patria medzi populárne programovacie jazyky Java, Python a JavaScript. Ako Java programátor juniorovi ti postačia prvé skúsenosti s programovaním v Java, znalosť anglického jazyka a ochota učiť sa nové veci. Za odplatu ťa čaká atraktívny plat programátora a ďalšie benefity. Pokiaľ teda nevieš, kde začať a akým smerom napredovať, vyber si programovací jazyk, po ktorom je na trhu vysoký dopyt.

Ako získať odborné vzdelanie bez vysokej školy?

Ako sme vyššie spomenuli, k zamestnaniam na pracovnej pozícii junior programátor vo väčšine IT firiem nepotrebuješ vysokoškolský titul. Dnes sa už totiž dokážeš naučiť programovať i za pomoci rýchleho internetu a vhodných zdrojov, pričom možností, ako zvládnuť základy programovania, existuje skutočne mnoho.

Junior developerka bez vysokoškolského vzdelania
Pre odborné vzdelanie v oblasti programovania nepotrebuješ vysokú školu.

Ak obľubuješ klasické vzdelávanie prostredníctvom odborných kníh, zamier do knižnice alebo najbližšieho kníhkupectva. V prípade, že preferuješ audiovizuálnu formu vzdelávania, na internete nájdeš praktické a bezplatné online návody a tutoriály v oblasti vývoja softvéru s presným postupom a často aj hlasovým komentárom. Vhodnou alternatívou sú tiež komunity pre programátorov, mobilné aplikácie pre developerov a vzdelávacie kurzy programovania pre začiatočníkov.

Niet nad praktické skúsenosti v programovaní

Veľkou výhodou vysokej školy je fakt, že už počas štúdia máš možnosť vyskúšať si viaceré programovacie jazyky, rôzne oblasti programovania či dokonca praxovať v IT spoločnosti, vďaka čomu sa dozvieš, čo ťa najviac baví a čomu by si sa naopak v budúcnosti rád vyhol. Pokiaľ si teda programátor bez VŠ, toto všetko musíš zistiť na vlastnú päsť metódou pokus – omyl, a to je náročné nielen z časového, ale aj finančného hľadiska.

A ako sa stať programátorom na pozícii java programátor? Môžeš zamestnať i bez predchádzajúcich pracovných skúseností, vysokej školy alebo praxe, no neznamená to, že ti postačia teoretické vedomosti. Svoje nadobudnuté zručnosti preto nezabudni aplikovať v praxi a už počas samovzdelávania začni pracovať na vlastných projektoch, ktoré môžeš následne prezentovať napríklad aj pri uchádzaní sa o zamestnanie. Či už pôjde o vlastnú webovú stránku, blog, alebo jednoduchú mobilnú aplikáciu, tvoje zanietenie pre programovanie zaručene neostane bez povšimnutia v potenciálnom zamestnaní.

Programuj, programuj a programuj…

Opakovanie je matkou múdrosti, takže svoje programovacie schopnosti zlepšíš iba ďalším programovaním. Tvoje možnosti sú pritom neobmedzené. Určite ti pomôže, ak sa zamestnáš alebo si nájdeš prax ako programátor v programovacom jazyku, ktorý sa práve učíš. So zamestnaním developera tak budeš v programovaní napredovať oveľa rýchlejšie vďaka pomoci od skúsených kolegov, spätnej väzbe a nutnosti udržať krok so senior inžiniermi.

Pamätaj, že so zamestnaniami na pracovnej pozícii programátora prichádza množstvo zodpovednosti a tvrdej práce. Ak ťa však baví programovanie a vidíš budúcnosť v tomto sektore, môžeš sa tešiť na nadštandardné finančné ohodnotenie, prácu na zaujímavých projektoch i kariérny rast. V msg life Slovakia poskytujeme našim zamestnancom atraktívne firemné benefity a dávame si záležať na ďalšom vzdelávaní rovnako ako zdraví našich zamestnancov. Pokiaľ sa teda chceš podieľať na vývoji softvéru na mieru v poprednej medzinárodnej IT spoločnosti, pozri si aktuálnu ponuku pracovných miest pre programátorov a staň sa jedným z nás.

Daj nám o sebe vedieť