Kto je PHP programátor webových aplikácií

Zaujímaš sa o programovanie a hľadáš si zamestnanie v IT, ktoré by ti umožnilo navrhovať a vyvíjať webové aplikácie? Povolanie PHP progrmátora je dynamické, zaujímavé a atraktívne finančne ohodnotené. Zisti, čo je PHP, čo obnáša práca PHP developera pre webové aplikácie a aké zručnosti potrebuješ na to, aby si sa ním mohol stať aj ty.

Programovací jazyk PHP bol navrhnutý s cieľom zjednodušiť development webových aplikácií. Dalo by sa povedať, že ide o najrýchlejší a jeden z najrozšírenejších skriptovacích jazykov na strane servera na vývoj webových stránok a aplikácií. PHP totiž využíva až 78,9 % webových stránok, pričom dôvodov je hneď niekoľko. Na rozdiel od programovacích jazykov ako Python či Ruby zahŕňa PHP podrobnú dokumentáciu s viacerými ľahko použiteľnými skriptami.

Taktiež má obrovskú komunitu PHP programátorov, najlepšie PHP rámce a funkčné PHP nástroje na vývoj webových aplikácií. Tie slúžia na účtovanie toho najlepšieho integrovaného vývojového prostredia PHP nazývaného IDE, z angl. Integrated Development Environment, ktoré umožňuje PHP programátorm vytvárať inovatívne, intuitívne a bohaté funkcie webových aplikácií a zvýšiť efektivitu programovania. Medzi najlepšie nástroje pre PHP development patria PHPStorm, NuSphere PhpED, Zend Studio, Netbeans, CodeLobster, Cloud 9, Aptana Studio, PHPDebugbar, Sublime Text či Eclipse, ktorý využívame aj u nás v msg life Slovakia.

Čo robí PHP developer

Pracovná náplň v zamestnaní PHP developer webových aplikácií vychádza z názvu jeho pracovnej pozície. Je to programátor, ktorý vyvíja internetové stránky, konkrétne webové stránky a aplikácie, v programovacom jazyku PHP za pomoci vhodných PHP vývojových nástrojov.

Okrem toho vykonáva analýzu požiadaviek zákazníkov, posudzuje možné riziká i technické problémy súvisiace s používaním webových aplikácií a hľadá, ako aj opravuje zistené chyby v zdrojovom kóde. Zodpovedá tak za funkčnosť a bezpečnosť webových aplikácií, ktoré spravuje. Tieto aplikácie následne posúva klientom, prípadne IT testerom, na otestovanie a poskytuje technickú podporu.
Koľko zarába programátor webových aplikácií?
Ako developer webových aplikácií v programovacom jazyku PHP si môžeš zarobiť mesačne až takmer 3 200 € v hrubom. Výška platu PHP programátora sa na Slovensku totiž pohybuje od 1 496 do 3 168 €, pričom 10 % PHP developerov zarába menej a 10 % viac ako je uvedená mzda. So zamestnaním v oblasti informačných technológií sa tak aj pri pozícii PHP developera môžeš tešiť na atraktívne platové ohodnotenie už pri juniorskej pozícii.

Koľko zarába programátor webových aplikácií?

Ako developer webových aplikácií v programovacom jazyku PHP si môžeš zarobiť mesačne až takmer 3 200 € v hrubom. Výška platu PHP programátora sa na Slovensku totiž pohybuje od 1 496 do 3 168 €, pričom 10 % PHP vývojárov zarába menej a 10 % viac ako je uvedená mzda. So zamestnaním v oblasti informačných technológií sa tak aj pri pozícii PHP developera môžeš tešiť na atraktívne platové ohodnotenie už pri juniorskej pozícii.

 

Popis práce programátora v PHP
So zamestnaním PHP developera webových aplikácií prichádzajú zaujímavé PHP projekty i nadštandardný plat.

Požiadavky pre pozíciu PHP developer

K zamestnaniu PHP developera budeš potrebovať základy programovania v PHP, znalosti Ajax, MySQL, jQuery a HTML, CSS i JavaScript pre full-stack development. Ten sa vzťahuje na vývoj komplexného aplikačného softvéru vrátane frontendu a backendu. Pri zamestnaniach PHP developera využiješ znalosti Unix/Linux, API, CakePHP, PHPUnit, ale napríklad aj Photoshop a iné dizajnové nástroje. Nevyhnutné sú tiež dobré komunikačné schopnosti, kritické myslenie a schopnosť riešiť problémy. Ďalšie požiadavky sa budú odvíjať v závislosti od tvojho budúceho zamestnania, IT spoločnosti či konkrétneho PHP projektu.

Odporúčame ti
Zatiaľ čo niektorí zamestnávatelia požadujú od PHP programátora širokú škálu zručností vrátane skúseností s tvorbou grafiky či SEO, iní budú vyžadovať iba schopnosti špecifické pre dané odvetvie. Znalosť rôznych fáz životného cyklu ti tak môže zvýšiť šance na získanie práce alebo kariérneho rastu.

Ako sa stať PHP programátorom

V súvislosti so zamestnaniami na pozícii developera webových aplikácií ti mimoriadne pomôže bakalársky titul z akejkoľvek relevantnej oblasti. Odborné vzdelanie ti umožní lepšie pochopiť koncepty pri prechádzaní na pokročilú úroveň PHP a veľkou výhodou sú aj skúsenosti s prácou v oblasti počítačového programovania či vývoja softvéru.

Základy počítačového programovania, jednoduché algoritmy a dátové štruktúry sa môžeš naučiť cez online i knižné zdroje, vzdelávacie IT kurzy tvorby webových stránok pre PHP programátorov či rôzne semináre a webináre. Návody na to, ako začať programovať v PHP dnes nájdeš už takmer všade. Je len na tebe, aký spôsob si zvolíš a čo bude pre teba najvhodnejšie. Svoje nadobudnuté vedomosti ale následne nezabudni uplatniť v praxi.

Vedel si, že…
… zastúpenie žien na pozícii PHP programátor predstavuje na Slovensku iba 2 % a priemerný vek respondenta je 31 rokov. To však neznamená, že táto práca nie je vhodná pre ženy a mladšie či staršie vekové kategórie. PHP programátorom sa môžeš stať bez ohľadu na tvoje pohlavie, rasu, vierovyznanie, sexuálnu orientáciu, vek a pod.

Pokiaľ si v programovaní v PHP iba začiatočník, skús začať pracovať na vlastných PHP projektoch. Vďaka tomu nielen uplatníš teoretické poznatky v praxi, ale aj vynikneš medzi kandidátmi. S tým ti môžu pomôcť tiež PHP certifikáty pre developerov webových aplikácií, ktoré získaš absolvovaním vyššie spomínaných kurzov pre PHP developerov. Tvoj budúci zamestnávateľ zaručene ocení tvoje úsilie a iniciatívu učiť sa nové veci a napredovať.

Práca programátora je skvelou kariérnou voľbou. Okrem nadštandardného finančného ohodnotenia sa môžeš tešiť na zaujímavé projekty, atraktívne zamestnanecké benefity a možnosť kariérneho rastu. Ak ťa baví programovanie a láka ťa vývoj webových stránok či aplikácií, daj šancu zamestnaniam na pracovnej pozícii PHP developer. Šikovných vývojárov hľadáme aj my v msg life Slovakia, tak neváhaj, pozri si naše voľné pracovné miesta pre programátorov a staň sa členom poprednej IT spoločnosti, ktorá vyvíja softvér na mieru.

Daj nám o sebe vedieť