
Java programátor expert
Soft skills pre programátorov sú vlastnosti, ktoré ťa odlíšia od ostatných a urobia z teba žiadaného profesionála na trhu práce. Bez nich svoje technické vedomosti naplno nevyužiješ. Pomáhajú ti dosahovať lepšie výsledky, ľahšie spolupracovať s kolegami a úspešne riešiť aj tie najväčšie výzvy. Chceš vedieť, ktoré soft skills v programovaní sú najdôležitejšie a ako ich získať? Máme pre teba všetky potrebné informácie.
Soft skills, čiže mäkké zručnosti, sú charakteristické tým, že predstavujú schopnosti, ktoré sa nedajú jednoducho merať. Ide o povahové a osobnostné rysy, ako sú napríklad odolnosť voči stresu, empatia alebo schopnosť viesť ľudí.
S mäkkými zručnosťami sa, na rozdiel od hard skills, zvyčajne narodíš a počas života sa príliš nemenia. Dobrou správou je, že ich môžu posilniť niektoré životné situácie a skúsenosti. Prípadne ich môžeš zlepšiť sám, a to pomocou vhodne zvolenej literatúry, podcastov alebo videí, ktoré sa zameriavajú na túto tému.
Mäkké zručnosti výrazne ovplyvňujú to, akým spôsobom pracuješ a ktoré oblasti sú pre teba najvhodnejšie. Napríklad ak ti ide time management a vieš si správne rozdeliť jednotlivé úlohy, môžeš pokojne pracovať aj z home office. Na druhej strane, ak si komunikatívny a rád spolupracuješ s ostatnými, najlepšou voľbou bude pre teba práca priamo v kancelárii.
Každá pracovná oblasť vyžaduje iné schopnosti. Mäkké zručnosti pre programátorov sú odlišné od tých, ktoré potrebujú marketingoví špecialisti, novinári alebo testeri. Programátori či software developeri musia byť technicky zdatní, kreatívni a nesmie im chýbať analytické myslenie.
Príklady sociálnych zručností a ďalších mäkkých skillov nájdeš nižšie.
Čím viac “skills”, tým lepšie!
Pri výbere uchádzača sa mnoho zamestnávateľov orientuje práve na soft skills, preto na ne rozhodne nezabúdaj a snaž sa ich rozvíjať. Platí, že čím viac hard a soft skills budeš mať, tým ľahšie získaš vysnívanú prácu a môžeš kariérne rásť.
Ako sme už spomenuli, mäkké zručnosti sú vrodené črty, ktoré si človek spravidla nevie osvojiť. Ide o prirodzené vlastnosti, ktoré sú v nás celý život. Aby si ich však mohol využiť vo svoj prospech, musíš na nich pracovať. Dá sa to postupnými krokmi:
Soft skills pre programátorov predstavujú široký súbor zručností, vďaka ktorým môžeš byť vo svojej práci produktívny a úspešný. Medzi hlavné, na ktorých by si mal určite zapracovať, patria:
Túto schopnosť budeš potrebovať najmä na to, aby si si mohol predstaviť výsledný projekt, na ktorom pracuješ. Keď vieš, ako má výsledok približne vyzerať, celý proces práce je oveľa jednoduchší a rýchlejší.
Komunikačné zručnosti ti uľahčia komunikáciu s kolegami, klientmi alebo zamestnávateľom. Vďaka nim znížiš pravdepodobnosť vzniku komunikačného šumu, ktorý by mohol viesť k zbytočným chybám.
V IT budeš často pracovať na projektoch s kolegami alebo s odborníkmi z iných oblastí, preto je dôležité vedieť vychádzať s ľuďmi, robiť kompromisy a efektívne spolupracovať na jednotlivých úlohách. Ak budeš pracovať v tíme, zvládanie konfliktov je veľmi žiadaný skill.
Práca programátora nebýva vždy rutina, ktorá sa denne opakuje. Nové projekty často prinášajú nové výzvy. Novému prostrediu, problémom či programom sa preto budeš musieť vedieť prispôsobiť, aby bol priebeh práce plynulý a bez väčších komplikácií.
Ako sa stať programátorom s dobrým analytickým myslením? Znamená to rozvíjať schopnosť systematicky analyzovať problémy, rozložiť ich na jednoduchšie časti a efektívne hľadať riešenia. Ide o špecifický spôsob myslenia, vďaka ktorému vieš efektívne zhromažďovať potrebné informácie a následne ich využívať pri riešení problémov.
Analytické myslenie ti umožňuje lepšie pochopiť súvislosti medzi jednotlivými informáciami. Okrem toho ti pomáha rozoznať chyby v premýšľaní, analyzovať skutočnosti a efektívne riešiť problémy.
Kým analytické myslenie samo osebe predstavuje soft skill, existuje niekoľko hard skills, ktoré ti pomôžu zlepšiť sa v ňom. Sú to najmä tieto dve schopnosti:
Ak sa chceš v práci neustále zlepšovať, musíš prejaviť ochotu učiť sa nové veci – nové programovacie jazyky, programy, frameworky a množstvo ďalšieho. Na začiatku sa ti môže zdať, že proces učenia je pomalý a náročný, no čím viac schopností získaš, tým to bude jednoduchšie.
Vďaka tomuto typu uvažovania budeš vedieť oveľa rýchlejšie nájsť cestu k jadru problému a vytvárať čistejšie a jednoduchšie riešenia. Logickosť však môže v niektorých prípadoch, ako napríklad v oblasti UI/UX, ustúpiť estetickým aspektom.
Aby sa deadline projektu neustále nepredlžoval a nepresúval, je dôležité vedieť, ako si správne rozložiť a naplánovať jednotlivé úlohy. Ako programátorovi ti preto nesmie chýbať ani schopnosť time manažmentu.
Schopnosť riešiť problémy ti zas umožní previesť požiadavky od klientov alebo kolegov do praktických a realizovateľných riešení.
Kritické myslenie je dôležitá softskill pre programátora, pretože ti pomôže nahliadať na softvér z rôznych uhlov pohľadu, jednoducho analyzovať problémy a hľadať efektívne riešenia. Okrem toho sa vďaka nemu môžeš vyhnúť aj unáhleným záverom, ktoré by mohli vývoj projektu spomaliť a zbytočne skomplikovať.
Kritické myslenie ti v IT sfére tiež pomáha rozlišovať, čo je dôležité a čomu je potrebné venovať viac energie a času, a naopak, ktoré veci je vhodné riešiť neskôr.
Odolnosť voči stresu je presne tá mäkká zručnosť pre software developerov, pomocou ktorej zvládneš svoju prácu bez väčších emocionálnych výkyvov. Budeš vďaka nej v pokoji aj vtedy, keď sa ti toho nakopí viac.
Mnohí programátori majú často obdobia, keď musia pracovať dlhé hodiny a sú pod veľkým tlakom. Táto soft skill je preto v informačno-technologickej oblasti veľmi cenená.
Túto soft skill budeš potrebovať nielen vtedy, keď sa staneš vodcom nejakého tímu, ale aj v prípade, že budeš zastávať bežnú pracovnú pozíciu. Kedykoľvek sa totiž môže stať, že tvoji kolegovia budú potrebovať trochu motivácie alebo postrčenia k tomu, aby pokračovali ďalej.
Schopnosť, akou je leadership, tiež ukáže tvojim nadriadeným, že vieš prevziať zodpovednosť a kontrolu. Môžeš tak napríklad získať povýšenie.
Každý IT špecialista dobre vie, že pri programovaní je potrebné mať dostatok trpezlivosti. Riešenie komplikovaných algoritmov či problémov, kvôli ktorým aplikácia alebo softvér nefunguje, sa nezaobíde bez poriadnej dávky trpezlivosti. Preto na nej každý deň dôkladne pracuj.
Keď hovoríme o softskills pre software developerov, je dôležité spomenúť aj emocionálnu inteligenciu. Tá je, na rozdiel od tradičnej inteligencie, ktorá je orientovaná na logiku a technické prvky, zameraná na budovanie pevných medziľudských vzťahov a správne reagovanie v rôznych situáciách.
Kľúčovým prvkom emocionálnej inteligencie je sebauvedomenie, čiže pochopenie vlastných pocitov. Keď sa ti to podarí, budeš ich vedieť kontrolovať a zabrániť tak unáhleným a nepremysleným rozhodnutiam.
Emocionálna inteligencia tiež podporí tvoje sebavedomie, pomôže ti lepšie prijímať spätnú väzbu či kritiku a uľahčí ti chápať ostatných.
Sociálne zručnosti, logické uvažovanie či analytické myslenie nezabudni uviesť aj do svojho životopisu. Personalistov totiž veľmi zaujímajú – na ich základe vedia odhadnúť, či si vhodným kandidátom na danú pozíciu.
V prvom rade si z mäkkých zručností vyber tie, ktoré pokladáš za svoje najsilnejšie a zároveň najdôležitejšie pre danú pracovnú pozíciu. Buď ich v krátkosti opíšeš v životopise, alebo o nich povieš viac na pohovore. Do životopisu určite neuvádzaj dlhý zoznam zručností, ktorý by o tebe potenciálnemu zamestnávateľovi veľa nenapovedal.
Keď vieš, ktoré soft skills chceš vyzdvihnúť, v životopise ich uveď do sekcie „Zručnosti“. Tá je určená aj pre hard skills, ktoré však môžeš uvádzať aj v sekcii „Vzdelanie”.
Soft skills, známe aj ako mäkké zručnosti, sú vlastnosti, s ktorými sa človek spravidla rodí. V priebehu života sa príliš nemenia, no správnymi technikami sa dajú posilniť. Napríklad, ak si bol vždy empatický, s veľkou pravdepodobnosťou taký zostaneš aj o niekoľko rokov. Ak však na sebe zapracuješ a naučíš sa, ako túto vlastnosť využiť vo svoj prospech, môžeš si zlepšiť pracovné aj osobné vzťahy, zjednodušiť spoluprácu v tíme a podobne.
Charakteristickou črtou soft skills je skutočnosť, že sa nedajú merať tak ako hard skills. V životopise tak nevieš uviesť, na akej úrovni ich ovládaš, ako napríklad počítačové či jazykové zručnosti. Napriek tomu ich môžeš zlepšiť pomocou odbornej literatúry, praktických úloh a podobne.
Zaujíma ťa táto oblasť a chceš sa v nej zdokonaliť? Zisti viac o mäkkých zručnostiach v našom ďalšom článku.
Medzi soft skills, ktoré sú dôležité pre kóderov, patria napríklad kreativita, prispôsobivosť, tímová práca, komunikačné zručnosti či analytické myslenie. V oblasti informačných technológií ti taktiež pomôže odolnosť voči stresu, logické uvažovanie a schopnosť učiť sa nové veci.
Na to, aby si patril medzi úspešných ajťákov, nemusíš ovládať úplne všetky zručnosti. Stačí, ak sa zameriaš na niekoľko z nich a budeš ich pravidelne rozvíjať.
Soft skills a hard skills sú pre programátora rovnako dôležité, pretože každá z týchto oblastí ti pomáha iným spôsobom. Hard skills sú technické zručnosti – vďaka nim vieš vytvárať rôzne softvéry či pracovať s aplikáciami a programami. Predstavujú základ, bez ktorého by si nemohol vykonávať svoju prácu.
Na druhej strane, prácu programátora alebo softvér developera by si nemohol vykonávať ani vtedy, ak by ti chýbali mäkké zručnosti. Tie ti pomáhajú logicky a analyticky premýšľať, efektívne komunikovať s kolegami, predchádzať komplikáciám a prinášať inovatívne riešenia.
Hard skills a soft skills v IT sú dôležité a navzájom sa dopĺňajú. Ani jednu z týchto oblastí netreba podceňovať. Pravidelne ich trénuj a svoje poznatky využívaj v praxi.