Programovanie pre začiatočníkov: Ako byť programátor junior

Láka ťa práca v IT na pracovnej pozícii softvérový inžinier, no nemáš skúsenosti s programovaním? V článku sa dozvieš, aké programovacie jazyky sú najvhodnejšie na programovanie pre začiatočníkov a aký programovací jazyk si vybrať v závislosti od toho, ktorej oblasti sa chceš venovať.

Ak ťa zaujíma, ako sa stať skúseným Java programátorom, ale nevieš, ako začať programovať a zvládnuť základy programovania, na internete nájdeš množstvo zdrojov i príležitostí pre naštartovanie tvojej kariéry software developera. Toto IT zamestnanie si vyžaduje veľa trpezlivosti a odhodlanosti, avšak tvrdá práca sa ti zaručene vyplatí, o čom svedčia aj výhody zamestnania programátor či samotná výška plat programátora. Prečítaj si, čo budeš potrebovať k zamestnaniu softvér developera.

Nepodceňuj základy programovania

Pred tým, ako sa vrhneš na programovanie, je mimoriadne dôležité, aby si sa naučil základnú terminológiu, ktorá bude slúžiť ako základ pre ďalšie učenie sa. Každý programovací jazyk má svoje premenné a svoju vlastnú syntax. Premenné môžeme definovať ako spôsob, ktorým si počítač pamätá jednotlivé informácie pre ďalšie použitie. Syntax zas predstavuje pravidlá, ktoré určujú štruktúru programovacieho jazyka.

Okrem toho rozoznávame tiež dátové štruktúry, teda kolekcie údajov pre ľahšiu prácu s veľkým množstvom údajov, a riadiace štruktúry, respektíve príkazy, ktoré definujú smer toku programu. Zjednodušiť programovanie dokážu i rozličné programovacie nástroje. Tie môžu kontrolovať chyby, pomáhať s organizovaním súborov alebo automaticky dopĺňať riadky v kóde.

Ktorý programovací jazyk je vhodný pri programovaní pre začiatočníkov?

V súčasnosti existuje viac ako 700 programovacích jazykov, pričom medzi tie najviac populárne patria Python, C, Java, C++ a C#. Veľkou výhodou je, že ak sa jeden naučíš, ostatné ti pôjdu oveľa ľahšie. Pri výbere programovacieho jazyka si ale poriadne premysli, čo vlastne chceš programovať. Nie všetky programovacie jazyky sú vhodné pre začiatočníkov, a tak bude možno musieť tvoj vysnívaný jazyk chvíľu počkať, kým sa naučíš nejaký jednoduchší, na základe ktorého následne budeš môcť stavať.

Programátor začiatočník a programovanie
Správny výber programovacieho jazyka ti môže uľahčiť začiatky v programovaní.

Pri zamestnaní junior programátor bez vysokej školy poväčšine nezáleží na tom, ktorý programovací jazyk ovládaš, keďže potrebuješ znalosti minimálne v jednom z nich. Na začiatok však odporúčame naučiť sa univerzálny programovací jazyk Python. Ide o najideálnejší jazyk pre programátorov začiatočníkov, pretože jeho syntax sa podobá anglickému jazyku, vďaka čomu ho pochopí aj úplný nováčik v IT. Python je ľahko čitateľný, intuitívny a používa sa pri práci s big data, developmente backendových webových aplikácií či automatizácii testovania softvéru.

Vedel si, že…
… programovanie pre začiatočníkov môžu výrazne uľahčiť tiež komunity developerov pre konkrétny programovací jazyk. Medzi tie najviac aktívne patria komunity pre jazyk JavaScript, Java, Python, C#, C++, PHP, Kotlin a Swift.

Najobľúbenejšie programovacie jazyky pre juniorov

Okrem Pythonu sa ti na začiatok oplatí naučiť aj napríklad značkovacie jazyky HTML a CSS používané na tvorbu statických webových stránok. Medzi začiatočníkmi v programovaní patria k tým najpopulárnejším jazykom, ktoré ťa naučia základom potrebným k zamestnaniam programátora. Ideálnym je tiež skriptovací jazyk JavaScript pre vytváranie dynamických webových stránok na strane klienta, skriptovanie na strane servera alebo vývoj hier.

Mimoriadne obľúbený je objektovo orientovaný, univerzálny programovací jazyk Java, ktorý sa používa na vývoj mobilných, desktopových a webových aplikácií a pod. Ďalším univerzálnym programovacím jazykom pre tvorbu dynamických webových stránok a aplikácií je programovací jazyk PHP. Dopytovací jazyk SQL zas slúži na prácu s relačnými databázami a v nich uloženými údajmi.

Odporúčame ti
Po tom, ako porozumieš základom, typom programovacích jazykov a ich účelom, je čas na výber programovacieho jazyka a jeho postupné učenie sa. Pri zamestnaniach programátora na juniorských pozíciách ti postačia základy programovania, a preto sa v programovacom jazyku môžeš ďalej vzdelávať v profesionálnom prostredí pokojne i priamo na pracovisku.

So zamestnaniami na pozícii softvérový inžinier prichádza mnoho benefitov i rôzna pracovná náplň programátora v závislosti od pozície, o ktorú sa potenciálny zamestnanec uchádza, respektíve ktorú v IT spoločnosti zastáva. U nás v msg life Slovakia má dvere otvorené každý, kto sa zaujíma o oblasť informačných technológií a developmentu. Technológie totiž hýbu svetom, aj tým digitálnym, a preto prichádza so zamestnaním sa na pozícii softvér developer veľká zodpovednosť za budúcnosť IT sektora. Prezri si otvorené ponuky pracovných miest pre programátorov a staň sa členom nášho developerského tímu ešte dnes.

Daj nám o sebe vedieť