Najlepšie Java knihy pre pokročilých a expertov (2023) – 1. časť

V dnešnej dobe, keď informačné technológie rýchlo napredujú, je vzdelávanie a učenie sa nových vecí neodmysliteľnou súčasťou úspechu pre všetkých, ktorí pracujú v oblasti vývoja softvéru. IT odvetvie sa mení tak rýchlo, že technológie a postupy, ktoré boli relevantné pred niekoľkými rokmi, môžu byť dnes zastarané. Okrem toho sa stále objavujú nové technológie, frameworky a nástroje, ktoré môžu zásadne ovplyvniť spôsob, ako vývojári pracujú.

Tí, ktorí dosiahli istú úroveň znalostí a skúseností v oblasti Java vývoja sa môžu cítiť pohodlne a domnievať sa, že ich aktuálne znalosti a skúsenosti sú dostatočné na to, aby zostali relevantní na pracovnom trhu a skĺznuť do komfortnej zóny. Avšak svet IT je vysoko konkurenčný, a menej skúsení vývojári, ktorí sú ochotní sa neustále vzdelávať, môžu rýchlo nadobudnúť nové zručnosti a znalosti, ktoré by im umožnili konkurovať s programátormi expertami.

Zatiaľ čo experti môžu mať výhodu v hĺbke svojich znalostí, menej skúsení vývojári (napr. medior programátori) môžu excelovať v rýchlosti adaptácie a implementácii nových technológií. V konečnom dôsledku, schopnosť prispôsobiť sa a rásť s technologickými zmenami je to, čo odlišuje skutočných expertov od tých, ktorí zostávajú v komfortnej zóne a riskujú, že ich znalosti sa stanú zastaranými.

Svet Java vývoja nie je výnimkou. Každý rok prichádzajú nielen nové vylepšenia jazyka Java a s nimi následne prichádzajú nové knihy, ktoré nám tieto inovácie bližšie približujú v ľahko čitateľnej forme. V dnešnej dynamickej dobe, keď voľného času je čím ďalej menej, je ale tých kníh toľko, že nastáva problém, do ktorých kníh sa oplatí investovať nielen peniaze, ale aj drahocenný čas.

Práve preto sme pripravili tento článok, ktorý je určený skúsenejším Java programátorom seniorom a všetkým tým, ktorí by sa radi čosi nového naučili preštudovaním najlepších kníh, ktoré kedy boli napísané pre pokročilú Java komunitu.

Zoznam kníh pre Java programátorov začiatočníkov nájdeš v našom minulom článku Java knihy pre začiatočníkov.

Thinking in Java 4th Edition

Kniha Thinking in Java, ktorú napísal Bruce Eckel, vyvolala nadšenie programátorov po celom svete pre svoje jasné vysvetlenie princípov jazyka, premyslené štruktúrovane kapitoly a množstva priamych príkladov programovania. Od základov syntaxe Java až po jej najpokročilejšie funkcie je kniha Thinking in Java navrhnutá tak, aby ťa naučila, jeden jednoduchý krok za druhým.

Štvrté vydanie Thinking in Java, ktoré je ideálne aj pre ľudí, ktorí ešte nepoznajú dobre jazyk Java, ale majú základné znalosti objektovo orientovaného jazyka (ako je napr. C++), pokračuje v premyslenom koncepte predchádzajúcej verzie k učeniu sa jazyka Java zvnútra aj zvonka, pričom ju tiež zrýchľuje pomocou vysvetľovania niektorých najnovších funkcií Javy. Tento rozsiahly tutoriál pokrýva mnohé zákutia jazyka, ktorý má významné slovo vo svete programovania.

Najvýraznejšou črtou knihy je jej starostlivé a mimoriadne dôkladné spracovanie jazyka Java, s osobitným dôrazom na objektový dizajn. Napríklad desať strán vzorového kódu zobrazuje všetky dostupné operátory. Niektoré z najlepších úvah o objektoch sú v tejto knihe, vrátane toho, kedy použiť kompozíciu pred dedičnosťou.

Ezoterické detaily Java v súvislosti s definovaním tried sú dôkladne popísané. Materiál o rozhraniach, vnútorných triedach a navrhovaní na opätovné použitie poteší každého odborníka. Každá sekcia obsahuje aj vzorové cvičenia, ktoré ti umožnia vyskúšať a rozšíriť si svoje znalosti v Jave.

Thinking in Java 4th Edition

Java: The Complete Reference (13. vydanie)

Táto komplexná príručka, ktorá je plne aktualizovaná pre aktuálnu verziu Java, Java SE 21, krok za krokom ukazuje, ako navrhovať, písať, ladiť, spúšťať a udržiavať vysokovýkonné programy Java. Autor bestsellerov Herbert Schildt a odborník na programovanie Dr. Danny Coward pokrývajú celý jazyk Java vrátane jeho syntaxe, kľúčových slov a knižníc. Kniha uvádza najmodernejšie vývojové techniky a osvedčené postupy.

Java: The Complete Reference, trinásta edícia, obsahuje jasné vysvetlenia, podrobné ukážky kódu a príklady zo skutočného sveta, ktoré demonštrujú, ako môže byť Java použitá v reálnom svete. Vlastnosti jazyka ako napríklad JavaBeans, servlety, applety, Swing, lambda výrazy, multithreading a predvolená metóda rozhrania sú dôkladne prediskutované. S touto knihou získaš podrobný prehľad o všetkých najnovších funkciách a zmenách od JDK 18 až po nedávno vydanú JDK 21 s dlhou podporou (LTS).

Kniha, ktorá je napísaná jasným, nekompromisným štýlom, ktorým je Herb Schildt známy, je navrhnutá pre začínajúcich, stredne pokročilých a profesionálnych programátorov. Zdrojový kód všetkých príkladov a projektov je taktiež k dispozícii na stiahnutie.

Java: The Complete Reference (13. vydanie)

Core Java: Fundamentals, Volume 1 (12. vydanie)

Core Java, Volume I: Fundamentals, dvanáste vydanie, je definitívnym sprievodcom pre písanie robustného a udržiavateľného kódu. Bez ohľadu na verziu Java, ktorú používaš – až po Java 17 vrátane – táto kniha ti pomôže dosiahnuť hlboké a praktické pochopenie jazyka a rozhraní API. Cay S. Horstmann so stovkami realistických príkladov odhaľuje najúčinnejšie a najefektívnejšie spôsoby, ako vykonať prácu.

Táto kniha je napísaná pre čitateľov s predchádzajúcimi skúsenosťami s programovaním, ktorí hľadajú podrobné pokrytie jazyka Java a platformy. Dozvieš sa podrobne o všetkých jazykových funkciách vrátane nedávnych vylepšení v jazyku Java 17. Použité kapitoly a príklady kódu pokrývajú najaktuálnejšie možnosti rozsiahlej knižnice Java. Core Java už 25 rokov pripravuje serióznych programátorov na seriózne programovanie v jazyku Java.

Tento prvý z dvoch zväzkov ponúka hĺbkové pokrytie základného programovania Java vrátane objektovo orientovaného programovania, generík, kolekcií, výrazov Java lambda, paralelného a funkčného programovania. Pre tých, ktorí to potrebujú je zahrnutý klasický materiál pre programovanie Swing UI. Nový obsah tohto vydania zahŕňa textové bloky, vylepšenia prepínačov, záznamy, porovnávanie vzorov pre instanceof, zapečatené triedy a ďalšie.

Core Java: Fundamentals, Volume 1 (12. vydanie)

Core Java Advanced Features, Volume 2 (12. vydanie)

Core Java je popredný praktický návod a referenčná príručka pre skúsených programátorov, ktorí chcú písať robustný kód Java pre aplikácie v reálnom svete. Teraz bola kniha Core Java, Volume II: Advanced Features, dvanáste vydanie, revidovaná tak, aby pokrývala nové funkcie a vylepšenia vydania Java 17 LTS. Ako vždy, všetky kapitoly boli kompletne aktualizované, zastaraný materiál bol odstránený a nové API sú podrobne pokryté.

Tento zväzok sa zameriava na pokročilé témy, ktoré programátor potrebuje vedieť pre profesionálny vývoj softvéru a zahŕňa autoritatívne pokrytie podnikového programovania, sietí, databáz, bezpečnosti, modularizácie, internacionalizácie, spracovania kódu a natívnych metód, ako aj kompletné kapitoly o streamoch, XML a Date and Time API. Okrem toho kapitola o Advanced Swing and Graphics pokrýva techniky, ktoré sú použiteľné pre používateľské rozhrania na strane klienta a generovanie grafiky a obrázkov na strane servera.

Cay S. Horstmann zrozumiteľne do najmenších detailov vysvetľuje nové sofistikované funkcie a ukazuje, ako ich použiť na vytváranie aplikácií profesionálnej kvality. V dôkladne otestovanom vzorovom kóde Horstmann predvádza moderný štýl Java a osvedčené postupy. Starostlivo spracované príklady pre ľahké pochopenie môžeš využiť aj pri písaní vlastných programov.

Core Java Advanced Features, Volume 2 (12. vydanie)

Java By Comparison: Become a Java Craftsman in 70 Examples

Píš kód, ktorý je čistý, stručný a vecný. Kód, ktorý si ostatní s radosťou prečítajú a znova ho použijú. Porovnanie kódu s kódom skúsených programátorov je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoje kódovacie zručnosti. Získaj praktické rady na zlepšenie svojho štýlu kódovania prostredníctvom malých a zrozumiteľných príkladov, ktoré porovnávajú chybný kód s vylepšeným riešením. Objav užitočné tipy a triky, ako aj bežné chyby, ktoré skúsený programátor Java potrebuje vedieť. Urob si cestu z Java nováčika na majstra remeselníka.

Táto kniha je užitočným spoločníkom pre každého, kto sa učí písať čistý kód Java. Autori ťa zoznámia so základmi, ako sa stať softvérovým remeselníkom, porovnaním častí problematického kódu s vylepšenou verziou, aby ti pomohli vyvinúť zmysel pre čistý kód. Tento jedinečný prístup pred a po ťa naučí vytvárať čistý kód Java.

Nauč sa držať svoje booleany pod kontrolou, vyhýbaj sa chybám vo formátovaní, zbav sa magických čísel a používaj správny štýl opakovania. V prípade potreby píš informatívne komentáre, ale vyhni sa im, keď nie sú. Zlepši zrozumiteľnosť svojho kódu pre ostatných dodržiavaním konvencií a presným pomenovaním svojich objektov. Urob svoje programy robustnejšie pomocou inteligentného spracovania výnimiek a získaj sebadôveru, že všetko funguje podľa očakávania pomocou JUnit5 ako tvojho testovacieho frameworku. Urob dojem na svojich kolegov elegantným funkčným štýlom programovania a jasným objektovo orientovaným dizajnom triedy.

Písanie vynikajúceho kódu nie je len o implementácii funkčnosti. Ide o malé dôležité detaily, vďaka ktorým je tvoj kód čitateľnejší, udržiavateľný, flexibilný, robustný a rýchlejší. Java by Comparison ťa naučí rozpoznať tieto detaily a vycvičí ťa, aby si sa stal lepším programátorom.

Java By Comparison: Become a Java Craftsman in 70 Examples

Ak si Java developer senior alebo expert a ovládaš aj nemčinu, pozri si naše firemné benefity a reaguj na najnovšie pracovné ponuky. U nás v msg life Slovakia je veľmi príjemná atmosféra a zaujímavé projekty.

O autorovi

Jozef Wagner

Java Developer Senior

Viac ako 10 rokov programujem v Jave, momentálne pracujem v msg life Slovakia ako Java programátor senior a pomáham zákazníkom implementovať ich požiadavky do poistného softvéru Life Factory. Vo voľnom čase si rád oddýchnem v lese, prípadne si zahrám nejakú dobrú počítačovú hru.

Daj nám o sebe vedieť