Java news: Trendy v 2024 – koniec podpory Java SE 11 LTS, nové verzie 22 a 23

Java si za 28 rokov od svojho vzniku získala už viac ako 9 miliónov používateľov a stala sa obľúbeným programovacím jazykom pre rôzne platformy. Je to dané jej univerzálnym použitím od jednoduchých desktopových aplikácií, mikroslužieb, mobilných aplikácií až po komplexné podnikové Enterprise aplikácie. V posledných rokoch jej zreteľný jej rozmach aj v cloude, blockchaine a najnovšie aj v aplikáciách založených na strojovom učení a umelej inteligencii (AI). Pre všetky tieto oblasti existujú komplexné knižnice a frameworky, ktoré zrýchľujú vývoj softvéru a uľahčujú jeho integráciu.

Java programovací jazyk rozhodne patrí v súčasnosti do prvej trojky najžiadanejších programovacích jazykov na pracovnom trhu, jej tvrdou konkurenciou je hlavne Python a v oblasti Androidu hlavne Kotlin. Vývojári nových Enterprise aplikácií však najčastejšie siahnu po Jave, rovnako existuje obrovské množstvo aplikácií napísaných v Jave, ktoré bude potrebné aktualizovať o nové funkcie, aby zostali relevantné a atraktívne pre náročných zákazníkov, takže si trúfneme tvrdiť, že vysoký dopyt po Java programátoroch bude v roku 2024, podobne ako v prechádzajúcom roku, pretrvávať.

Čo nás teda čaká v roku 2024 a aké trendy môžeme v jednotlivých Java oblastiach očakávať? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Výrazný nástup Java SE 17 (LTS)

Aj keď minulý rok vyšla Java 20 SDK a Java SE 21 LTS (s dlhodobou podporou), väčšina spoločností stále používa staršie verzie Javy (a to Java 8 a 11) a veľmi neochotne prechádza na novšie verzie. Je to dané princípom „Ak to funguje, tak to nemeň“, ako aj zvýšenými nákladmi na migráciu. Keďže v tomto roku však končí bezplatná podpora pre Java SE 11 LTS (platená podpora bude pokračovať), mnohé vývojárske spoločnosti budú pod tlakom portovať svoje projekty na vyššiu verziu Javy, tie im na oplátku prinesú ako zlepšenie výkonu a bezpečnosti, tak aj množstvo novej funkcionality.

Je to práve Java 17, ktorá bola vydaná v septembri 2021, ktorá sa teraz bude považovať za minimálny základ, pretože priniesla množstvo vylepšení a inovácií, opravy chýb a dlhodobú bezplatnú podporu do roku 2027. O aktualizáciách Java SE 8 – SE 17 si prečítaj v našom minulom článku. Ak by som mal však osobne prejsť na novšiu verziu, tak by som si vybral minuloročnú Java SE 21 LTS a zabezpečil si tak bezplatnú podporu až do roku 2029.

Ako zaujímavosť spomeniem, že v tomto roku je naplánované vydanie dvoch nových verzií Javy 22 a 23.

Cloud computing trend

Nedá sa poprieť, že cloud computing zmenil to, ako dnes vyzerá Java. Cloud computing ponúka platenú platformu na hosťovanie (nielen) Java aplikácií a umožňuje škálovanie a prideľovanie hardvérových zdrojov podľa potreby. Tento trend používania riešení cloud computingu, spôsobil, že cloudové služby ako napr. AWS (Amazon Web Services) a Google Cloud Platform sú dnes mimoriadne obľúbené pre vytváranie, nasadzovanie a správu Java aplikácií a to sa v roku 2024 určite nezmení, keďže množstvo používateľov využívajúcich moderné cloudové aplikácie neustále rastie.

Java umožňuje vývojárom vytvárať škálovateľné aplikácie, ktoré využívajú všetky výhody cloudu a technológie ako sú KubernetesDocker sa dajú bezproblémovo integrovať s Java frameworkami.

Mikroslužby (microservices)

Ak už spomíname škálovateľnosť, sú to práve mikroslužby, ktoré si získali obľúbenosť kvôli výhodám spojených s flexibilitou a rýchlejším nasadením na trh. Ekosystém Javy ponúka aj v tejto oblasti vývojárom robustné frameworky na uľahčenie vývoja riešení architektúr založených na mikroslužbách, spomeniem hlavne Spring BootMicronaut.

Mobilné aplikácie

Aj keď v minulosti sa Java hlavne používala na implementovanie biznis logiky na strane servera, prípadne pri vývoji mobilných aplikácií na Android, tento trend sa v posledných rokoch začal meniť. Java s uvedením frameworkov ako napr. React Native, Kotlin Multiplatform umožnila to, že Java vývojári sa môžu presunúť aj do vývoja natívnych multiplatformových mobilných aplikácií, ktoré bežia na oboch konkurenčných mobilných platformách iOS a Android.

DevOps

Pomerne čerstvým trendom vo vývoji softéru je DevOps. Ten ponúka postupy zamerané na zlepšenie efektivity procesu integrácie (CI – Continuous Integration) a vydávania softvéru (CD – Continuous Delivery). DevOps je obzvlášť vhodný pre aplikácie Java práve kvôli silnej podpore nástrojov ako sú Jenkins, GradleMaven na zefektívnenie životného cyklu vývoja softvéru.

Machine Learning

Aj keď sa v minulosti nazeralo na Javu ako hlavný programovací jazyk pre komplexné podnikové aplikácie, svojou všestrannosťou prenikla aj do iných menej známych oblasti ako napr. do strojového učenia. V tejto oblasti tradične kraľuje Python, ale s knižnicami ako Deeplearning4j a Apache Mahout, vývojári dostavajú do rúk výkonné nástroje zamerané na analýzu kvanta dát, trénovanie zložitých dátových modelov a vývoj inteligentných aplikácií. Svojou obrovskou bázou používateľov je to iba otázkou času, kedy Java pokorí aj machine learning a dotiahne sa na úroveň Pythonu.

Umelá inteligencia (AI)

Jedným z najviditeľnejším trendov v informačných technológiách je nástup umelej inteligencie, ktorú spopularizovala firma OpenAI so svojím chatbotom ChatGPT. Ide o rýchlo a dynamicky rozvíjajúce sa odvetvie, ktoré spôsobilo podobný ošiaľ ako naposledy zavedenie Internetu medzi ľudí. Firmy vidia obrovský potenciál v nasadení rôznych inteligentných asistentov do svojho podnikania, čo im pomôže optimalizovať náklady a zvýšiť produktivitu a efektivitu vykonanej práce. To bude mať za následok aj zredukovanie pracovných miest, resp. preškolenie na iné pozície.

Java, ako jeden z najpoužívateľnejších objektovo-orientovaných programovacích jazykov, nechce ostať pozadu a už teraz sa pripravujú knižnice a frameworky na vývoj aplikácií využívajúcich benefity nových AI technológií. Výhodou Javy je, že môže bežať na akomkoľvek zariadení vďaka svojej prenositeľnosti a platformovej nezávislosti a to bude jedným z dôvodov prečo si ju AI vývojári vyberú za svoj hlavný programovací jazyk.

Blockchain

Každý z nás pravdepodobne počul o kryptomenách ako Bitcoin a Ethereum, ktoré využívajú technológiu blockchain. Ten patrí spolu s AI k hlavným trendom, ktoré môžu navždy zmeniť informačné technológie tak ako ich teraz poznáme. Aj keď blockchainu primárne dominujú programovacie jazyky C, Go, Rust na strane servera a JavaScript na strane klienta, v poslednej dobe množstvo vývojárov prechádza práve na Javu (článok o rozdieloch Java vs. Javascript). Vďačí za to práve obrovskej komunite používateľov, dostupnej dokumentácii, ale predovšetkým vyvíjaným frameworkom zameraných na technológie blockchain. Či už ide o Corda, Pantheon, Bitcoinj, Web3j a ďalšie, už dnes sa dajú vybudovať Java projekty zamerané na túto oblasť, bez toho aby sme začali na zelenej lúke.

2024 v msg life Slovakia

Trend v msg life Slovakia na rok 2024 je jasný. Hľadáme šikovných Java programátorov, ktorí by radi pracovali vo firme, kde spolupráca je postavená na rodinnej priateľskej atmosfére, kde záleží na každom jednom z nás a základom úspechu sú spokojní zamestnanci (pozri naše benefity pre zamestnancov). O tom, že to myslíme naozaj vážne, svedčí aj to, že sme v roku 2023 skončili na 7. mieste v ankete Najzamestnávateľ.

Ak máš záujem pracovať v spoločnosti, ktorá sleduje aktuálne IT trendy, vzdeláva Java komunitu na blogu msgprogramtor.sk, zameriava sa na čistý a efektívny kód, vyber si z našich aktuálne otvorených pracovných ponúk. Neboj sa, ak nebudeš vedieť úplne všetko čo požadujeme, veľa z vecí sa naši zamestnanci naučia na školeniach a workshopoch a kto vie, možno ťa jedného dňa uvidíme aj na Youtube v podcaste s Mišom Huckom.

O autorovi

Daj nám o sebe vedieť