5 dôvodov, prečo je práca programátora skvelou kariérnou voľbou

Zamestnanie programátora je v súčasnosti žiadané viac ako kedykoľvek predtým. V dnešnom svete, ktorý je zahltený technológiami, sú programátorské zručnosti vysoko cenené a ponúkajú zaujímavý kariérny rast. So zamestnaním software engineer prichádza mnoho výziev, ale takisto bohaté výhody. Aké benefity prináša ponuka práce programátor a prečo si vybrať práve túto kariérnu cestu?

Predtým, ako ti predstavíme najlepšie výhody v zamestnaní developera, je potrebné vedieť, aké pracovné pozície patria k tomuto povolaniu. Pojem programátor má široký význam, podobne ako aj lekár. Existuje veľa programátorských pozícií, na ktorých môžeš pracovať. Medzi tie najznámejšie patria:

 • webový vývojár (web developer)
 • Java programátor
 • Java programátor ERP
 • DevOps engineer
 • IT issue manager
 • vývojár mobilných aplikácií (mobile app developer)
 • softvérový inžinier migrácie (software engineer)
 • vývojár hier (game developer)
 • programátor automatizácie úloh (task automatization programmer)
 • databázový inžinier (database engineer)
 • dátový analytik (data analyst)

 

Každé z uvedených zamestnaní má svoju juniorskú, mid a seniorskú úroveň. Ako začiatočník sa preto nemusíš báť, že budeš musieť vedieť hneď všetko. Množstvo IT firiem ponúka svojim zamestnancom vzdelávacie kurzy či programy a pomáha im zdokonaliť sa v programovacích jazykoch a technológiách, ktoré zamestnanec potrebuje.

Aké sú benefity práce programátora?

To, že zamestnanie software developera je zaujímavé, dynamické a mimoriadne podnetné, už zaiste dávno vieš. Existuje však niekoľko výhod, ktoré ho na trhu práce robia o to atraktívnejšie pre potenciálnych uchádzačov. Predstavíme ti hneď 5 dôvodov, prečo patrí práca programátora medzi obľúbené profesie.

1. Nezáleží na tom, odkiaľ pracuješ

Na vykonávanie tohto zamestnania ti často bohato postačia počítač a pripojenie na internet. Keďže ide o individuálnu prácu na rôznych projektoch, prítomnosť programátora sa v IT spoločnosti častokrát nevyžaduje. Množstvo programátorov preto pracuje formou Home Office, Remote alebo uprednostňuje hybridný model, pri ktorom prichádza ku kombinácii práce z domu a z office.

Prioritou je kvalita odovzdaných projektov, takže to, či budeš svoju prácu vykonávať z pohodlia domova alebo z kancelárie záleží len na tebe a na dohode s tvojím zamestnávateľom. Flexibilita je pri práci developera veľkým benefitom, ktorý ocenia vysokoškoláci, zarytí cestovatelia, ľudia s viacerými zamestnaniami, ale napríklad aj čerství rodičia. Ak sa teda zaujímaš o prácu programátora, no nevidíš reálne každodenné dochádzanie do office, nenechaj sa odradiť ani v takom prípade. Práve táto ponuka práce môže byť pre teba tým pravým.

2. Zaujímavé platové ohodnotenie a množstvo pracovných benefitov

S rozvojom technológií, automatizáciou či prechodom na Home Office je dopyt po softvérových inžinieroch čoraz vyšší. IT sektor zároveň patrí k najlepšie finančne ohodnoteným, takže okrem množstva voľných pracovných miest pre pozície od juniorov až po skúsených seniorov budeš mať aj dobre zaplatené. Priemerný hrubý mesačný plat programátora sa na Slovensku pohybuje pri zamestnaniach Java developer od 1 560 do 3 334 €.

Vysokým platovým ohodnotením sa to však ani zďaleka nekončí. Ako software engineer môžeš získať rôzne benefity v oblasti zdravia, finančné výhody, možnosti ďalšieho vzdelávania a kariérneho rastu, no tešiť sa môžeš napríklad aj na zamestnanecké benefity v oblasti firemnej kultúry či tímových podujatí a zaujímavých teambuildingov, počas ktorých nielenže spoznáš svojich kolegov, ale posilníš tiež vzťahy na pracovisku.

3. Programátorom sa môže stať naozaj každý

Napriek dávno vyvrátenej domnienke, že naučiť sa programovať si vyžaduje určitý typ mysle a nie každý to dokáže, developerom sa môže stať ktokoľvek, a to aj bez predchádzajúcich skúseností či praxe. Na začiatok budeš potrebovať ovládať minimálne jeden programovací jazyk v závislosti od pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzaš. Od junior programátora sa taktiež vyžaduje znalosť cudzieho jazyka, ochota učiť sa nové veci a technológie a samostatnosť.

Si v IT nováčik a nevieš, ako začať s programovaním? Na internete dnes nájdeš množstvo návodov a zdrojov, no mimoriadne nápomocné sú tiež komunity programátorov, v ktorých si viete navzájom pomôcť a poradiť no pomôžu ti aj online vzdelávacie kurzy pre programátorov. Vďaka nim si osvojíš základy programovania, pričom ich absolvovanie ti môže pomôcť zažiariť aj pri uchádzaní sa o prácu programátora. Zamestnávatelia si totiž dávajú záležať na tom, aby boli ich budúci zamestnanci iniciatívni a mali záujem sa osobne i pracovne ďalej rozvíjať.

Tím programátorov pracujú v dobrej nálade
Programovanie sa dá naučiť, a preto sa nenechaj odradiť ani vtedy, keď s ním nemáš skúsenosti.

4. Široký výber zamerania programátorov

Programovanie otvára možnosti tak, ako len máloktoré povolanie. Ako software developer môžeš pracovať v rôznych odvetviach, pretože programátorské služby potrebujú takmer v každom sektore. Či už budeš pracovať na novej webovej stránke pre automobilovú spoločnosť, vývoji softvéru pre poprednú IT firmu, alebo budeš programovať komplexnú mobilnú aplikáciu pre nemocnicu, ozvú sa práve tebe. Pokiaľ sa teda vypracuješ na skúseného developera, budeš si môcť vybrať, v akom odvetví budeš chcieť pracovať. Tomu hovoríme slobodná voľba.

5. Programovanie rozvíja kreativitu, zmýšľanie a systematické rozhodovanie

Steve Jobs raz povedal: „Každý v tejto krajine by sa mal naučiť aspoň trochu programovať, pretože vás to naučí myslieť.“ Pri programovaní totiž využívaš analytické a logické myslenie, ktoré ti následne umožňuje lepšie rozmýšľať a vidieť veci z viacerých uhlov pohľadu. Programovanie taktiež pomáha systematicky riešiť problémy a hľadať príčiny vzniknutého problému a v neposlednom rade rozvíja kreativitu. Tá je potrebná predovšetkým pri spomínanom riešení problémov, ale aj pri samotnom vyvíjaní programu, softvéru, aplikácií, webových stránok či iných produktov.

Dopyt rovnako ako záujem o zamestnanie programátora bude v budúcnosti iba rásť. Ak ťa teda baví programovanie a chcel by si naštartovať svoju kariéru v IT v medzinárodnej IT spoločnosti, prezri si naše otvorené pracovné ponuky pre programátorov. V msg life Slovakia si dávame záležať na kvalitnom vzdelávaní našich zamestnancoch, ako aj na ich mentálnom a fyzickom zdraví. Okrem nadštandardného platu sa tak môžeš tešiť na odborné kurzy, flexibilný pracovný čas, 5 dní dovolenky naviac, možnosť kariérneho rastu či firemné fitnes a masáže priamo na pracovisku.

 

Daj nám o sebe vedieť